Canopy: nowy sposób na dostęp do sieci

Motorola wprowadza do Polski bezprzewodową platformę szerokpasmowego dostępu do internetu o nazwie Canopy. Na rynek europejski firma przygotowała nową wersję produktu przystosowaną do pracy w paśmie 5,4 GHz. Korzystanie z tej częstotliwości w naszym kraju nie wymaga opłat licencyjnych. - $Przed nami ogromne pole do zagospodarowania. Canopy rozwiązuje problem ostatniej mili. Produktem zainteresowani są zarówno mali dostawcy jak i duzi operatorzy telefonii kablowej i bezprzewodowej$ - mówi Tomasz Wolski, dyrektor sprzedaży produktu w Motorola Polska.

Canopy: nowy sposób na dostęp do sieci

Moduł BH-Backhaul

Canopy to platforma, które znajduje zastosowanie na obszarach zróżnicowanych geograficznie - na gęsto zaludnionych i zabudowanych terenach miejskich lub obszarach trudnodostępnych, zalesionych, z wieloma przeszkodami w propagacji sygnału. System umożliwia realizację usług takich jak szerokopasmowy dostęp do internetu, przesył głosu w technologii VoIP, przekaz video (triple play). Canopy moża wykorzystać także do monitoringu, na potrzeby telewizji przemysłowej. Urządzenia Canopy mogą pracować w trzech różnych pasmach: 2,4, 5,4 oraz 5,7 GHz. W skład struktury systemu wchodzą: punkt dostępowy (Access Point), moduł abonencki SM (Subscriber Module) oraz moduły umożliwiające zestawianie łączy punkt-punkt (BH-Backhaul Module). Głównym elementem jest punkt dostępowy AP, który zapewnia także sprzętowe połączenie z siecią źródłowa (również np. satelitarną).

Zakres kątowy jednego znajdującego się na maszcie modułu AP połączonego z modułem antenowym wynosi 60 stopni. Zapewnia on transmisję szerokopasmową dla maksimum 200 użytkowników. Jak podaje Motorola, możliwa do osiągnięcia przepustowość pomiędzy punktem dostępowym a modułami abonenckimi działających w paśmie 5,4 GHz wynosi 7 Mb/s.

Wykorzystanie sześciu AP pozwala na objecie dokólnym sygnałem do 1,2 tys. użytkowników. Koszt postawienia jednego masztu to ok. 8 tys. USD. Cena jednego modułu AP waha się od 600 do 250 USD (maleje przy hurtowych zakupach). Punkt dostępowy transmituje sygnał na odległość do 16 km. Moduł abonencki SM umożliwia każdemu z odbiorców bezpośredni szerokopasmowy dostęp do internetu.

Łącze punkt-punkt (Backhaul) umożliwia bezprzewodowe podłączenie wyniesionych lokalizacji i włączenie ich do szkieletu sieci szerokopasmowej. Zasięg połączenia punkt-punkt, przy wykorzystaniu anteny sferycznej wynosi do 56 km. Większe odległości można uzyskać łącząc systemy łańcuchowo. Transmisję zabezpiecza szyfrowanie DES/AES. Canopy może być także łączem dostępowym dla publicznych węzłów dostępowych - hot spotów.

Przedstawiciele Motoroli zapewniają, że atrakcyjne cechy rozwiązania to łatwa instalacja, niewielkie rozmiary i spory zasięg. Oficjalne wprowadzenie platformy Canopy do sprzedaży poprzedziły liczne instalacje testowe. - O rozwiązaniu Canopy dowiedziałem się dwa lata temu - mówi Andrzej Samoraj, prezes zarządu MAW Telecom TPS, partnera technologicznego i dilera sprzętu Motoroli w Polsce. - $Od tamtej pory przy użyciu zestawu testowego w wersji amerykańskiej, działającego w paśmie 5,7 GHz przeprowadziliśmy kilkadziesiąt prezentacji i tyle samo testowych instalacji Canopy - dodaje Andrzej Samoraj.

We współpracy z lokalnymi operatorami MAW prowadził testy technologii Motoroli m.in. w okolicach Mławy i na Dolnym Śląsku. Wykorzystanie Canopy w mieście MAW Telecom planuje zrealizować wraz z władzami Wrocławia, gdzie powstaje nowoczesny szkielet światłowodowy. Firma liczy na to, że Canopy zainteresuje jednostki administracji oraz inne instytucje czy firmy usługowe.