Cambler - kolejny chętny do walki z Twitterem

Polski rynek mikroblogowy zaczyna się zacieśniać. Do Blipa, Śledzika, Flakera i Spinacza dołącza Cambler. Czy zdobędzie popularność?

Na rynku pojawił się nowy mikroblogowy projekt, którego twórcy śmiało deklarują chęć rzucenia rękawicy Twitterowi i Blipowi. Jak zapewnia Tomasz Antoniuk, założyciel serwisu -http://Cambler.pl jest mikroblogiem stworzonym przez grupę pasjonatów internetu i tym samym "pierwszą niekomercyjną usługą mikroblogową nad Wisłą", która nie jest związana z żadną firmą.

Cambler umożliwia publikowanie wpisów o długości max 160 znaków oraz m. in. dodawania do nich lokalizacji i plików dźwiękowych (na razie nie ma możliwości załączania obrazów i flimów). Wg zapowiedzi wkrótce pojawi się możliwość dodawania wpisów przez komunikator (jabber), e-mail oraz SMS.

Dostępna jest też specjalna wyszukiwarka, opcja grupowania osób obserwowanych i wysyłania wiadomości zarówno publicznych jak i prywatnych, oznaczania gwiazdką ulubionych notek, integracji z RSS oraz importu wpisów z Blipa i Twittera. Widżety pozwalają umieszczać camblerowy profil na prywatnych stronach i blogach, a wersja mobilna - korzystanie z serwisu za pośrednictwem telefonu komórkowego. Dzięki otwartemu API użytkownicy tworzyć mogą różnorodne aplikacje (sam proces tworzenia jest bardzo podobny do mechanizmu działającego na Blipie).

Interfejs mikroblogu nie zachwyca wyszukaną grafiką - jest bardzo surowy i pozbawiony zbędnych gadżetów.

Cambler - kolejny chętny do walki z Twitterem

Cambler w całości działa w oparciu o technologie opensource: PHP i MySQL. Wg zapewnień na stronie - korzystanie z serwisu zawsze będzie darmowe, zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.

Czy serwis ma szansę przebicia się do czołówki mikroblogów w Polsce? Biorąc pod uwagę fakt, że w porównaniu do innych serwisów społecznościowych mikroblogi notują w Polsce na razie mikropopularność, może być to zadanie ciężkie. Ponadto bezpośrednia rywalizacja z Twitterem (który w październiku wg Megapanelu PBI/Gemius odwiedziło 516 tys. real users), a taką wg deklaracji na stronie projektu (z założenia ma to być, nie ma co ukrywać kopia amerykańskiego twittera przeniesiona na polskie warunki) zakładają twórcy Camblera - może być jeszcze trudniejsza.

Cambler - kolejny chętny do walki z Twitterem

Czytaj też podsumowanie: Anno Domini 2009: serwisy społecznościowe i mikroblogi