Cały ten VoIP 2001 - 2 lata z życia

VoIP, czyli telefonia internetowa, ma przed sobą nie więcej niż dwa lata szczęśliwego życia.

VoIP, czyli telefonia internetowa, ma przed sobą nie więcej niż dwa lata szczęśliwego życia.

Jeśli na skutek liberalizacji rynku w Polsce ceny połączeń międzynarodowych zmaleją, przedzieranie się przez skomplikowany na razie system inicjacji połączeń przestanie być ekonomicznie uzasadnione.

Rozmowy międzynarodowe należą w Polsce do jednych z najdroższych na świecie, dlatego nietrudno przekonać Polaków, mających krewnych za granicą, czy międzynarodowe firmy z rodzimą odnogą, by skorzystały z tańszej dziś nawet o 80% oferty VoIP. Przeszkodą w rozwoju telefonii internetowej jest to, że usługa jeszcze nie wszędzie jest dostępna i ograniczona do osób często dzwoniących poza miasto i za granicę. Za dwa lata, kiedy rynek rozmów międzynarodowych zostanie zliberalizowany, ceny tych połączeń znacznie spadną, co zdecydowanie obniży atrakcyjność VoIP.

Wyznawcy tradycyjnej telefonii na upadek VoIP muszą jeszcze poczekać. Obecnie łączna długość naziemnych kabli, które mogą być wykorzystane w Europie Środkowo-Wschodniej do transmisji głosu i danych, wynosi ponad 3 mln km.

Dla porównania, na kontynencie amerykańskim liczba ta jest 10-krotnie wyższa. Przepustowość transoceanicznego kabla łączącego Europę z Ameryką w ciągu minionego roku wzrosła natomiast o ponad 1000%. Łatwo zatem wróżyć, przynajmniej tymczasowy, sukces VoIP przy dramatycznym poziomie tradycyjnej telefonii.

Od kilku już lat wielu niezależnych operatorów telekomunikacyjnych po cichu oferuje VoIP wybranym klientom biznesowym. Dopiero jednak od niedawna telefonia internetowa trafiła pod strzechy. I tak Tele2 Polska, spółka, która rozpoczęła świadczenie usług VoIP 15 września ub.r., twierdzi, że sprzedała już w Warszawie i okolicach 6 tys. gadatków - przystawek do telefonu zamieniających głos na transmisję danych. Za pomocą gadatka można rozmawiać i z zagranicą, i z abonentami telefonów komórkowych, a także przeprowadzać rozmowy międzystrefowe. Połączenie odbywa się przez numer 0 801. Oprócz gadatka, Tele2 oferuje kartę Call2World, umożliwiającą wykonywanie połączeń zagranicznych bez przystawki telefonicznej. Aby rozpocząć rozmowę, należy wybrać lokalny numer dostępowy (na razie tylko w stolicy) i podać kod karty. Mieszkańcy warszawskiej strefy numeracyjnej mają oferowane najtańsze rozmowy. Oprócz opłaty dla Tele2 klient bowiem musi ponieść koszty połączenia z numerem dostępowym, a najtańsze są połączenie lokalne.