Cały świat w Google Maps

Serwis Google Maps udostępnił zdjęcia satelitarne całej kuli ziemskiej. Większe aglomeracje można teraz oglądać z dokładnością pozwalającą rozróżniać budynki, a na drogach widać nawet samochody. Niestety, brak map drogowych zmniejsza użyteczność serwisu.

O możliwości oglądania zdjęć satelitarnych w Google Maps pisaliśmy już jakiś czas temu w tekście "Google z satelity". W tamtym czasie można było oglądać zdjęcia jedynie obszaru Stanów Zjednoczonych i Kanady. Obecnie zaś Google udostępnił całą powierzchnię kuli ziemskiej, zdigitalizowaną w postaci zdjęć o różnej dokładności.

Niestety, oprócz Stanów Zjednoczonych i Wysp Brytyjskich (więcej w tekście "Z Google na Wyspy") serwis nie udostępnia map drogowych, co bardzo utrudnia wyszukiwanie konkretnych obiektów. Większość obszarów jest sfotografowana z małą ilością szczegółów, lecz większe aglomeracje można oglądać w dużym zbliżeniu, pozwalającym nawet rozpoznać samochody na drogach.

Cały świat w Google Maps

Hala Ludowa i okolice (Wrocław)

Baza danych Google Maps jest całkiem spora, serwis odnajduje nawet mniejsze miasta, takie jak Węgorzewo, czy Polkowice. Najbardziej jednak zadowoleni z nowej funkcjonalności będą pewnie mieszkańcy większych miast, które można oglądać w dużym powiększeniu. Będą oni w stanie znaleźć znajome miejsca, swój dom, czy też miejsce pracy widziane okiem ptaka.

Posługiwanie się mapą jest bardzo proste. Przesuwać ją można zarówno przyciskami umieszczonymi nad suwakiem, jak i "łapiąc" i przeciągając ją, natomiast ustawianie powiększenia oglądanych obszarów odbywa się za pomocą suwaka umieszczonego po lewej stronie.

Google Maps