Cały Wrocław w jednej sieci

Wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) zamierza świadczyć usługi... szerokopasmowego dostępu do Internetu. Co ciekawe, wykorzystana do tego zostanie infrastruktura zbudowana na potrzeby sieci ciepłowniczej. Internet to jednak tylko początek - celem przedsięwzięcia jest utworzenie ogólnomiejskiej sieci lokalnej i uruchomienie szeregu przeznaczonych dla jej użytkowników usług.

MPEC Wrocław zamierza prowadzić działalność internetową pod nazwą Miejskie Sieci Informatyczne e-wro. Dostęp do sieci możliwe będzie dzięki łączom, które powstały przy okazji rozbudowywania i modernizacji sieci... ciepłowniczej. "Podłączenia do sieci wymagały urządzenia niezbędne do monitorowania i sterowania urządzeniami niezbędnym do obsługi sieci ciepłowniczej - dlatego też stosowne podłączenia istnieją w większości obsługiwanych przez nas budynków" mówi Wojciech Urbański, koordynator projektu. Droga do świadczenia usług jest więc otwarta - wystarczy rozpocząć montowanie gniazdek w mieszkaniach.

Start w wakacje

Dziś odbędzie oficjalna prezentacja nowej usługi i, jak poinformował nas Wojciech Urbański, jej testy, które potrwać mają do czerwca. Na 1 lipca 2003 r. zaplanowano oficjalną, "komercyjną" premierę usługi. Na początku będzie ona dostępna dla mieszkańców dwóch wrocławskich osiedli - Popowic i Nowego Dworu, przedstawiciele MPEC zapowiadają już jednak rozszerzanie jej zasięgu.

Całe miasto w Sieci

Co ciekawe, dostęp do Internetu nie będzie w niej najważniejszy (choć z całą pewnością istotny) - głównym założeniem jest bowiem stworzenie ogólnowrocławskiej lokalnej sieci komputerowej (działającej w standardzie 10/100 Mbps), której użytkownikom zaoferowane zostaną dodatkowe, ciekawe usługi. "Rozważamy m.in. wprowadzenie monitoringu mieszkań, usług video-on-demand czy telefonii internetowej" powiedział nam Wojciech Urbański.

Wiadomo już, że opłata za dostęp do Internetu będzie miała postać stałego abonamentu w wysokości 58,85 zł brutto (nie przewiduje się opłat instalacyjnych). Dokładne dane dotyczące parametrów łącza na razie są nieznane (MPEC prowadzi właśnie rozmowy z kilkoma firmami zajmującymi się oferowaniem dostępu). Usługa na początku skierowana będzie raczej dla użytkowników indywidualnych, głównie z uwagi na specyfikę dzielnic, w których zostanie udostępniona - Popowice i Nowy Dwór to typowe miejskie "sypialnie", w których nie działa zbyt wiele firm. Wojciech Urbański zapowiada jednak, że miarę rozszerzania jej zasięgu rozbudowywana będzie również sama oferta.

Więcej informacji:

http://www.e-wro.pl