CTRL+ALT+DEL z komórki?

Przedstawiciele korporacji Toshiba poinformowali o stworzeniu specjalnego oprogramowania, którego zadaniem jest zdalne zarządzanie komputerem z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Rozwiązanie to ma się pojawić na japońskim rynku już w marcu, przy współpracy z jednym z tamtejszych operatorów telefonii 3G.

CTRL+ALT+DEL z komórki?

Ubiquitous Viewer - zarządzanie komputerem poprzez komórkę

Oprogramowanie o nazwie Ubiquitous Viewer zainstalowane jest w telefonie komórkowym oraz w komputerze z systemem Windows, który ma być zdalnie zarządzany. Jak twierdzi Mitsunobu Aoyama, szef centrum inżynierii oprogramowania w Toshibie, program odtwarza typowy pulpit biurkowego komputera lub notebooka na ekranie telefonu komórkowego i umożliwia użytkownikowi zdalne wykonywanie różnych czynności, przykładowo czytanie wiadomości oraz edytowanie dokumentów.

Aplikacja może zdalnie włączyć komputer (w przypadku obsługi przez niego opcji Wake-On-Lan). Klawiatura telefonu po połączeniu się z 'pecetem' przejmuje część typowej klawiatury QWERTY - funkcje myszki obsługuje joystick telefonu, zaś klawisze od 1 do 9 odpowiadać mogą przykładowo klawiszom ENTER, DELETE, czy TAB. Nobuo Shimizu, starszy specjalista w dziale inżynierii oprogramowania w Toshibie podkreśla również, że w Ubiquitous Viewerze będzie można ustawiać własne skróty dla konkretnych klawiszy telefonu.

CTRL+ALT+DEL z komórki?

Ubiquitous Viewer - zarządzanie komputerem poprzez komórkę

Typowy ekran monitora komputerowego o rozdzielczości XGA (1024 x 768 pikseli), jest odtwarzany na wyświetlaczu telefonu komórkowego z rozdzielczością QVGA (240 x 320 piksele) i obejmuje jedynie pewien jego fragment. Można go jednak dowolnie przesuwać, a specjalny algorytm kompresji znacznie zmniejsza ilość danych, jaka przepływa przez sieć do komórki.

Ubiquitous Viewer może obecnie pracować z użyciem bezprzewodowej łączności w standardzie Blueooth lub też sieci trzeciej generacji CDMA (Code Division Multiple Access) 2000 1XEvDO (evolution data only), z komórkowymi, które korzystają ze środowiska o nazwie Brew (Binary Runtime Environment for Wireless). W Japonii, gdzie Ubiquitous Viewer ma wejść do użytku już w marcu, Toshiba będzie go udostępniać wraz z operatorem telefonii komórkowej KDDI.

Na razie nie zostały jeszcze ujawnione szczegóły odnośnie ceny produktu oraz plany związane z wprowadzeniem oprogramowania na rynki innych krajów. Przedstawiciele Toshiby kierują swoją ofertę w szczególności do użytkowników korporacyjnych.