Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

CTRL+ALT+DEL z komórki?

Przedstawiciele korporacji Toshiba poinformowali o stworzeniu specjalnego oprogramowania, którego zadaniem jest zdalne zarządzanie komputerem z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Rozwiązanie to ma się pojawić na japońskim rynku już w marcu, przy współpracy z jednym z tamtejszych operatorów telefonii 3G.

CTRL+ALT+DEL z komórki?

Ubiquitous Viewer - zarządzanie komputerem poprzez komórkę

Oprogramowanie o nazwie Ubiquitous Viewer zainstalowane jest w telefonie komórkowym oraz w komputerze z systemem Windows, który ma być zdalnie zarządzany. Jak twierdzi Mitsunobu Aoyama, szef centrum inżynierii oprogramowania w Toshibie, program odtwarza typowy pulpit biurkowego komputera lub notebooka na ekranie telefonu komórkowego i umożliwia użytkownikowi zdalne wykonywanie różnych czynności, przykładowo czytanie wiadomości oraz edytowanie dokumentów.

Aplikacja może zdalnie włączyć komputer (w przypadku obsługi przez niego opcji Wake-On-Lan). Klawiatura telefonu po połączeniu się z 'pecetem' przejmuje część typowej klawiatury QWERTY - funkcje myszki obsługuje joystick telefonu, zaś klawisze od 1 do 9 odpowiadać mogą przykładowo klawiszom ENTER, DELETE, czy TAB. Nobuo Shimizu, starszy specjalista w dziale inżynierii oprogramowania w Toshibie podkreśla również, że w Ubiquitous Viewerze będzie można ustawiać własne skróty dla konkretnych klawiszy telefonu.

CTRL+ALT+DEL z komórki?

Ubiquitous Viewer - zarządzanie komputerem poprzez komórkę

Typowy ekran monitora komputerowego o rozdzielczości XGA (1024 x 768 pikseli), jest odtwarzany na wyświetlaczu telefonu komórkowego z rozdzielczością QVGA (240 x 320 piksele) i obejmuje jedynie pewien jego fragment. Można go jednak dowolnie przesuwać, a specjalny algorytm kompresji znacznie zmniejsza ilość danych, jaka przepływa przez sieć do komórki.

Ubiquitous Viewer może obecnie pracować z użyciem bezprzewodowej łączności w standardzie Blueooth lub też sieci trzeciej generacji CDMA (Code Division Multiple Access) 2000 1XEvDO (evolution data only), z telefonami komórkowymi, które korzystają ze środowiska o nazwie Brew (Binary Runtime Environment for Wireless). W Japonii, gdzie Ubiquitous Viewer ma wejść do użytku już w marcu, Toshiba będzie go udostępniać wraz z operatorem telefonii komórkowej KDDI.

Na razie nie zostały jeszcze ujawnione szczegóły odnośnie ceny produktu oraz plany związane z wprowadzeniem oprogramowania na rynki innych krajów. Przedstawiciele Toshiby kierują swoją ofertę w szczególności do użytkowników korporacyjnych.