Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

CES: e-czytniki z możliwością pisania

Na targach Consumer Electronics Show 2010 w Las Vegas firma Samsung zaprezentowała swoje pierwsze urządzenia z rodziny czytników e-book. Pionierskie produkty Samsunga w tym segmencie oferują przede wszystkim dotykowe ekrany umożliwiające również robienie podręcznych notatek.

Galeria czytników Samsunga z CES 2010

Czytniki Samsunga

Samsung E6

5-calowy czytnik Samsunga

Samsung wszedł na rynek czytników e-book prezentując cztery urządzenia. Dwa z nich wyposażone zostały w dotykowe ekrany oraz specjalne rysiki umożliwiające robienie podręcznych notatek na cyfrowych stronach.

Model Samsung E6 oferuje 6-calowy ekran dotykowy. Drugie urządzenie - E101 - ekran o przekątnej 10 cali.

Oba urządzenia oferowane będą z dołączonym rysikiem, który wykorzystując technologię rezonansu elektromagnetycznego (EMR), umożliwi swobodne przygotowywanie notatek na cyfrowych stronach.

Pisanie na "kartkach" e-booka to niewątpliwie innowacja w stosunku do czytników dostępnych na rynku. Niestety, zmiana niesie ze sobą również zwiększenie ceny. Wystarczy zaznaczyć, że średnia rynkowa cena urządzeń z 6-calowym wyświetlaczem kształtuje się obecnie w przedziale od 200 do 250 dolarów za sztukę. Samsung E6 kosztować będzie natomiast 399 dolarów za egzemplarz. Za większy E101 klienci zapłacą już 699 dolarów.

Oprócz dotykowych E6 i E101 z rysikami EMR, Samsung zaprezentował również dwa inne czytniki - jeden mniejszy z ekranem 5-calowym oraz drugi 6-calowy. Oba wyposażone zostały w klawiaturę QWERTY.

Czytniki z klawiaturą QWERTY trafią na rynek Stanów Zjednoczonych w marcu i kwietniu br. Premiera E6 i E101 odbędzie się w lipcu.

Wiadomo, że czytniki Samsunga umożliwią dostęp do e-booków z zasobów bibliotek Google (około miliona tytułów). E-booki będzie można pobierać bezprzewodowo, za pomocą sieci Wi-Fi 802.11b/g, albo wykorzystując Bluetooth 2.0.

Firma dodała, że baterie w urządzeniach wystarczą na dwa tygodnie pracy.

Niestety Samsung nie poinformował czy zamierza wprowadzić produkty na jakikolwiek rynek poza Stanami Zjednoczonymi.