Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

CERN transmituje dane z szybkością 600 MB/s

CERN, europejski ośrodek badań jądrowych, poczynił znaczący krok w dziedzinie budowy wydajnych sieci siatkowych, wymieniając bez przerwy przez 10 dni dane z ośmioma systemami informatycznymi zlokalizowanymi w Europie i USA, utrzymując szybkość transmisji na średnim poziomie 600 MB/s.

Osiem systemów informatycznych biorących udział w eksperymencie to: CERN (Szwajcaria), Brookhaven National Laboratory (USA), Fermi National Accelerator Laboratory (USA), Forschungszentrum Karlsruhe (Niemcy), CCIN2P3 (Francja), INFN-CNAF (Włochy), SARA/NIKHE (Holandia) i Rutherford Appleton Laboratory (Wielka Brytania).

Sieć zbudowano z myślą o konieczności dostarczenia olbrzymiej ilości danych do rozproszonych po całym świecie ośrodków. Docelowo będzie to 100 ośrodków znajdujących się w 31 krajach, a dane (w ilości 15 TB na rok) będą generowane przez akcelerator cząstek LHC (Large Hadron Collider).

CERN transmituje dane z szybkością 600 MB/s
Akcelerator (tunel akceleratora widać obok) zacznie pracować pełną parą w 2007 r. CERN twierdzi, że nie będzie wtedy na świecie drugiego takiego urządzenia, które produkowałoby tak olbrzymią ilość danych. Ocenia się, że akcelerator będzie produkować w ciągu jednej sekundy ponad 1500 MB danych, a dane będą musiały być wymieniane z innymi ośrodkami z szybkością ok. 1800 MB/s.

Siatka budowana przez CERN jest oparta na technologii Globus Toolkit opracowanej przez Globus Alliance, oprogramowaniu opracowanym przez University of Wisconsin i szeregu dodatkowych narzędzi opracowanych przez Unię Europejska w ramach projektu DataGrid.