CERN transmituje dane z szybkością 600 MB/s

CERN, europejski ośrodek badań jądrowych, poczynił znaczący krok w dziedzinie budowy wydajnych sieci siatkowych, wymieniając bez przerwy przez 10 dni dane z ośmioma systemami informatycznymi zlokalizowanymi w Europie i USA, utrzymując szybkość transmisji na średnim poziomie 600 MB/s.

Osiem systemów informatycznych biorących udział w eksperymencie to: CERN (Szwajcaria), Brookhaven National Laboratory (USA), Fermi National Accelerator Laboratory (USA), Forschungszentrum Karlsruhe (Niemcy), CCIN2P3 (Francja), INFN-CNAF (Włochy), SARA/NIKHE (Holandia) i Rutherford Appleton Laboratory (Wielka Brytania).

Sieć zbudowano z myślą o konieczności dostarczenia olbrzymiej ilości danych do rozproszonych po całym świecie ośrodków. Docelowo będzie to 100 ośrodków znajdujących się w 31 krajach, a dane (w ilości 15 TB na rok) będą generowane przez akcelerator cząstek LHC (Large Hadron Collider).

Akcelerator (tunel akceleratora widać obok) zacznie pracować pełną parą w 2007 r. CERN twierdzi, że nie będzie wtedy na świecie drugiego takiego urządzenia, które produkowałoby tak olbrzymią ilość danych. Ocenia się, że akcelerator będzie produkować w ciągu jednej sekundy ponad 1500 MB danych, a dane będą musiały być wymieniane z innymi ośrodkami z szybkością ok. 1800 MB/s.

Siatka budowana przez CERN jest oparta na technologii Globus Toolkit opracowanej przez Globus Alliance, oprogramowaniu opracowanym przez University of Wisconsin i szeregu dodatkowych narzędzi opracowanych przez Unię Europejska w ramach projektu DataGrid.