CENTERTEL wprowadza GPRS

Polska Telefonia Komórkowa Centertel ogłosiła komercyjne świadczenie usług w nowej technologi GPRS (Global Packet Radio Service). Dzięki zastosowaniu GPRS transmisja danych będzie nawet dwa razy szybsza niż w sieci stałej za pomocą modemów. Zostanie również usprawniony dostęp do Internetu.

Eksperci uważają, że dopiero nowa technologia GPRS upowszechni w Polsce handel elektroniczny. Wprawdzie dotychczas możliwe było – za 40 groszy za minutę – korzystanie ze specjalnie przygotowanych w protokole WAP stron internetowych, ale trwało to zdecydowanie za długo. Korzystanie z GPRS pozwoli na obniżenie kosztów, gdyż nie płaci się za połączenie, ale za ilość ściągniętych informacji.

Opłata za korzystanie z GPRS ma być zryczałtowana i wyniesie 99 złotych miesięcznie. Tyle ma kosztować 50 megabajtów danych ściągniętych przez klienta. Jeżeli abonent Centertela przed upływem miesiąca przekroczy limit, będzie musiał zapłacić za kolejne 50 megabajtów.

Nowa technologia, oficjalnie dzisiaj wprowadzona, dostępna będzie nie wcześniej niż za kilka tygodni. Wtedy to w sprzedaży pojawią się telefony firm Sagem, Mitsubishi i Motorola, które będą kosztować ponad tysiąc złotych.

Centertel nie jest jedynym operatorem, który wprowadza nową technologię GPRS. ERA GSM zapowiedziała, że w sobotę uruchomi system GPRS w Warszawie, a za kilka dni w całej Polsce. Nie jest to jednak, jak w przypadku Centertela, działanie komercyjne. Era GSM zamierza wybranej losowo grupie kilku tysięcy biznesmenów wręczyć aparaty Mitsubishi Geo, aby zapoznali się z nowymi usługami w technologi GPRS.

Prawdopodobnie we wrześniu do grona operatorów oferujących usługi GPRS dołączy Plus GSM.