Buy.com kontra Amazon.com w liczbach

Wczoraj Buy.com rozpoczął wojnę cenową z Amazon.com, ogłaszając, że wszystkie książki sprzedaje o 10% taniej niż serwis założony przez Jeffa Bezosa. Buy.com wydaje się być przeciwnikiem z niższej ligi, jednak strategia „zawsze tańsi od Amazon” może przynieść rezultaty.

Zdaniem obserwatorów rynku, Amazon, który ostatnio kilkakrotnie obniżał cenę, nie podejmie wyzwania. Wyjaśnia to poniekąd zresztą zestawienie danych zaczerpniętych z panelu comScore MM: Buy.com gra w innej lidze niż Amazon. Według danych comScore Media Metrix z maja, Amazon.com jest drugą pod względem liczby unikalnych użytkowników amerykańska witryną handlową (30,9 mln, pierwsze miejsce – eBay.com z 33,9 mln unikalnych użytkowników w maju). Buy.com jest w tym zestawieniu dopiero 64. W maju witryna miała 2,4 mln unikalnych użytkowników. W kwietniu br. Amazon.com był według comScore MM czwartą amerykańską witryna pod względem sprzedaży; Buy.com sklasyfikowano poza pierwszą 30. (w zestawieniu nie uwzględniono witryn aukcyjnych ani turystycznych). Klienci Buy.com wydają za to znacznie więcej niż klienci Amazon.com. W pierwszym kwartale br. średnia transakcja w Buy.com wyniosła 177 USD, podczas gdy w Amazon – tylko 45 USD.

Większość gości Buy.com porównuje ceny z oferowanymi przez Amazon.com – w maju 2 mln unikalnych użytkowników Buy.com odwiedziło także Amazon. Obecnie Buy.com, w związku z gwarancją 10-proc. obniżki względem Amazon, dysponuje zresztą mechanizmem porównującym automatycznie ceny książek z cenami w Amazon.

To nie pierwsze starcie w korespondencyjnym pojedynku obu serwisów: w ub. tygodniu Buy.com wprowadził bezpłatną dostawę, bez minimalnej kwoty zakupu. Amazon wcześniej wprowadził bezpłatną dostawę przy zakupach powyżej 49 USD. Od momentu pojawienia się oferty bezpłatnej dostawy liczba zamówień wzrosła o 30%, a wartość zamówień o 20% - poinformowali przedstawiciele Buy.com.