Bruksela chce obniżki cen

PAP: Komisja Europejska chce wpłynąć na obniżenie cen roamingu telefonicznego na terenie wspólnoty, przy współpracy z narodowymi regulatorami telekomunikacyjmi. Ich zadaniem będzie kontrola ewentualnych nadużyć dotyczących warunków roamingu, także tych wynikających z dominującej pozycji rynkowej danych operatorów. - $Kiedy komisja zwróci się do nas z tą sprawą podejmiemy odpowiednie działania$ - mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Z punktu widzenia polskiego prawa URTiP nie wiele może jednak wiele zrobić. Polscy operatorzy podpisują umowy z zagranicznymi na zasadach rynkowych. Przedstawiciele Komisji również przyznają, że nie mogą wymusić na operatorach obniżenia cen.

Czekając na szersze informacje z KE, URTiP na podstawie nowego prawa telekomunikacyjnego rozpoczyna badanie wszystkich sektorów rynku. - W najbliższych tygodniach powinny od nas wyjść pierwsze decyzje, ponieważ resort określi już 18 rynków które będą przedmiotem badania. Jednym z nich jest rynek połączeń w sieciach komórkowych, więc rozpoczynamy analizę, ustalamy pozycje operatorów na tych rynkach i nakładamy na nich odpowiednie obowiązki - mówi Jacek Strzałkowski.

Podział polskiego rynku komórkowego nie pozostawia wątpliwość, ze działania regulacyjne będą potrzebne. URTIP musi się pospieszyć bowiem na początku przyszłego roku ma ruszyć przetarg w wyniku, którego zostanie wyłoniony czwarty operator komórkowy.