Broadband w Polsce. Unia gani, TP SA chwali

Primum non nocere

Pozostaje więc pytanie, jakie mechanizmy należałoby wdrożyć, aby zmniejszyć dystans między Polską a czołówką UE. A. Horodeński odpowiada krótko: "Najważniejsze: nie szkodzić - czyli nie hamować rozwoju gospodarczego kraju." TP SA zapowiada w tym roku ofensywę na rynku usług broadbandowych. Skoro z dostępu szerokopasmowego w Polsce korzystają już łącznie ok. 3 miliony osób, telekomunikacyjny gigant zamierza do końca roku wprowadzić pakiet usług przeznaczonych właśnie dla "broadbandowców": oprócz wprowadzonej w minionym tygodniu usługi VoIP mają to być równeż zapowiadana na drugi kwartał br. TV over DSL, jak też Video on Demand w trzecim kwartale.

"A ja nie chcę stałego łącza!"

Firma analityczna Yankee Group dowodzi w swoim ostatnim raporcie, iż połączenia modemowe nadal cieszą się dużą popularnością użytkowników. Najczęstszym powodem, dla którego ludzie nie decydują się na stałe łącze jest cena. Wnioski te wydaje się potwierdzać badanie firmy Ipsos Public Affairs wśród amerykańskich użytkowników - 37% ankietowanych łączy się z internetem przez modem, natomiast 61% używa stałego łącza.

Spośród tej pierwszej grupy niemal połowa (46%) wskazała na czynnik ekonomiczny jako główną przeszkodę w zakupie połączenia broadbandowego.

Więcej informacji: "30% amerykańskich internautów nie chce stałego łącza".

J. Strzałkowski szansę na upowszechnienie się broadbandu w Polsce upatruje również w sieciach bezprzewodowych. "W 2005 r. czterech operatorów (NASK, PTC, Netia, Clearwire) otrzymało częstotliwości do budowy sieci ogólnopolskich w paśmie 3,6-3,8 GHz (np. dla technologii WiMax). Pierwsze nadajniki WiMax są już uruchomione w kilku miastach w Polsce. W kwietniu 2006 r. zostaną rozstrzygnięte przetargi na podobne sieci regionalne (powiatowe). O zainteresowaniu technologiami bezprzewodowymi niech zaświadczy fakt, iż w przetargach regionalnych do Urzędu wpłynęło 1201 ofert", informuje przedstawiciel UKE. Innym pomysłem jest przeznaczenie należnych opłat za koncesje UMTS operatorów sieci komórkowych na inwestycje w sieci dostępowe (np. szerokopasmowy Internet dla szkół, placówek oświatowych, bibliotek). Wówczas ponad 4 mld zł mogłoby zostać wydanych na budowę sieci telekomunikacyjnych na terenach wiejskich. J. Strzałkowski informuje, iż pomysł ten jest aktualnie konsultowany przez Ministerstwo Transportu i Budownictwa.