Broadband w Lubinie

Pro Futuro niedługo zacznie świadczyć w Lubinie usługi broadband (szybki dostęp do Internetu, transmisja danych i wideo, oraz telefonia IP). W ciągu czterech lat usługa pojawi się w całej Polsce.

Lubelski provider Pro Futuro zaczął świadczyć usługi dostępowe we wrześniu tego roku w Lublinie. Firma uruchomiła wówczas pierwszy odcinek szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej zwanej Infostradą Futuro. Kilka zainstalowanych już stacji bazowych (anten systemu radiowego LMDS) pokryje swoim zasięgiem cały obszar miasta.

Uruchomiono też łącza światłowodowe (w technologii DWDM). Do końca 2000 roku dostęp do Infostrady uzyska kilka tysięcy abonentów indywidualnych i firm.

Również w tym roku Pro Futuro rozpocznie inwestycję na terenie Warszawy. W pierwszej kolejności uruchomi stacje bazowe transmisji radiowej, które obejmą swym zasięgiem centrum miasta. Sukcesywnie podłączane do Infostrady będą pozostałe dzielnice Warszawy.

W 2001 r. firma planuje uruchomienie kolejnych węzłów Infostrady w Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu.

Dostawcą technologii i sprzętu jest Alcatel. W całej Polsce Pro Futuro chce zainwestować ok. 1 mld dolarów w budowę sieci. Tylko w Lublinie inwestycje wyniosły 100 mln dolarów. Wartość ostatniego kontraktu wyniosła 43 mln dolarów. Spółka spodziewa się pozyskać docelowo ok. 2 milionów klientów (instytucjonalnych i indywidualnych).

Klientów Pro Futuro chce zwabić niskimi cenami (w porównaniu z konkurencją) przy zapewnieniu dobrej jakości usług, jakie daje modem radiowy. Jednak instalacja takich urządzeń opłaca się tylko w sytuacji, gdy z jednego korzysta 20-30 użytkowników, co może sprawić, że klientami będą (poza firmami) tylko mieszkańcy większych osiedli miejskich.

Pro Futuro istnieje od 1998 r. Większościowy pakiet udziałów należy do NFI Jupiter. Jedna trzecia akcji jest w rękach prywatnych inwestorów. 15,39 procent należy do Altkom Matrix.

Ostatnio uwagę na Pro Futuro zwrócił także fakt, że firma była pierwszym podmiotem, który wykupił w resorcie łączności dokumentację przetargową na telefonię komórkową trzeciej generacji.