British Telecommunications pod lupą

Brytyjski urząd nadzoru telekomunikacji – Oftel – zapowiedział wszczęcie oficjalnego śledztwa przeciw praktykom BT, które jego zdaniem stanowią nieuczciwą konkurencję.

Oftel za takową uważa nową (jej wprowadzenie planowano na 1 grudnia) ofertę British Telecommunications. Polega ona na połączeniu w jednym pakiecie dostępu do Internetu i lokalnych usług telefonicznych, obciążonych stałą miesięczną opłatą (10-20 funtów), bez względu na ilość wykorzystanych impulsów. Oftel uważa, że pozostali dostawcy usług internetowych nie będą mogli zaoferować podobnej – raczej deficytowej - usługi, nie mającą tak jak BT dodatkowych dochodów z tradycyjnej telefonii i upatruje w planach spółki prób wprowadzenia praktyk monopolistycznych.

BT jest zaskoczone tym posunięciem Oftela, ponieważ wcześniej urząd nadzoru popierał wprowadzenie takich usług jako korzystnych dla konsumentów. Ostatecznie jednak zmienił zdanie wobec wielu krytycznych głosów zarzucających mu zbyt „miękkie” traktowanie BT i zbyt mało troski o konkurencję na rynku telekomunikacyjnym.

Mimo komunikatu Oftela, BT na razie nie rezygnuje ze swoich planów. Wzmiankowane usługi mają być oferowane od najbliższego piątku. Jeżeli jednak Oftel będzie postępował zdecydowanie, może zmusić BT do ustąpienia, jest bowiem władny nałożyć grzywnę w wysokości 10% wartości obrotów na firmę, która jego zdaniem ogranicza konkurencję na rynku.