British Telecom tworzy holding

Największy brytyjski operator telekomunikacyjny wydzieli ze swojej struktury spółki zależne, zajmujące się bezprzewodową telefonią i Internetem. Restrukturyzacja ma pomóc w zmniejszeniu długów.

W przyszłym roku British Telecommunications odłączy swój dział telefonii komórkowej BT Wireless w samodzielną firmę i sprzeda do 25 procent jej udziałów. Utworzy także NetCo – przedsiębiorstwo zajmujące się Internetem. Prawdopodobnie będzie ono tworzyć zaplecze techniczne dla sieciowego handlu detalicznego na potrzeby BT i innych firm. I w tym przypadku 25 procent akcji nowej spółki może trafić na giełdę. Dzięki tym posunięciom BT spodziewa się pokryć ok. 10 mld funtów swych zobowiązań do końca przyszłego roku.

Te dosyć radykalne posunięcia, w pewnej mierze idące wbrew światowym trendom do konsolidacji branży teleinformatycznej, spotkały się z pozytywną reakcją inwestorów – ceny akcji BT na giełdzie zwyżkowały. Wydzielenie niektórych oddziałów ze struktury jest elementem sanacyjnych prób kierownictwa firmy, której ciąży 30 mld funtów długu. Zobowiązania BT wzrosły zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy operator musiał sporo zainwestować w przetargi na koncesje na telefonie komórkową trzeciej generacji.