British Library zamienia kartki na bity

Microsoft poinformował 4 listopada, że podpisał umowę z British Library na zeskanowanie 25 milionów stron książek i utworzenie ich cyfrowych kopii. Cyfrowe kopie książek mają być udostępnione użytkownikom w przyszłym roku w ramach zapowiedzianej przez Microsoft usługi MSN Book Search.

Skanowanie obejmie 100 tys. książek wybranych z 13 milinów znajdujących się w zasobach British Library. Microsoft zapowiedział usługę MSN Book Search w październiku i zapowiada, że wersja beta produktu zostanie zaprezentowana w przyszłym roku.

Samo skanowanie książek wykona kalifornijska firma Internet Archive. Microsoft nie płaci bibliotece za dostęp do książek. British Library próbowała sama skanować książki przez ostatnie 10 lat, ale udało jej się zamienić na postać cyfrową zaledwie 0,2% swoich zasobów.

Informacja Microsofu zbiegła się w czasie z zapowiedzią Google, że podejmuje podobną inicjatywę i zamierza oferować internautom podobną usługę na swojej witrynie Google Print. Będą to zasoby znajdujące się w posiadaniu takich instytucji, jak: University of Michigan, Harvard University, Stanford University, New York Public Library i Oxford University.