Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Bramka zamknięta. Obowiązkowa rejestracja na forum Gazeta.pl

Forum to świetne miejsce dla pieniaczy. Anonimowo mogą skrytykować wszystko i wszystkich. Ich niefrasobliwości może jednak zagrozić nowy wymóg - rejestracji na forum.

Gazeta.pl wprowadziła obowiązkowe logowanie pod artykułami o bieżącej tematyce. Od dawna logowanie jest obowiązkowe na formach prywatnych oraz eksperckich. Rzecznik portalu Gazeta.pl, Aleksandra Szwiling wyjaśnia Jeśli będzie taka konieczność, wprowadzimy konieczność logowania na całym forum.

Choć, jak można przeczytać w Regulaminie Forum Gazeta.pl, uczestnik forum publikuje swoje komentarze i opinie wyłącznie na własną odpowiedzialność, a Agora nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez uczestników na łamach forum Gazeta.pl, to jednak miarka się przebrała. Pojawiło się zbyt wiele wypowiedzi łamiących nie tylko regulamin forum, ale granice ludzkiej przyzwoitości. Zbyt nam zależy na wysokim poziomie dyskusji, żeby móc tolerować taką sytuację. tłumaczy decyzję Aleksandra Szwiling. Przyzwoitość nakazuje, by nie mówić źle o zmarłych. - dodała. Oczywiście znaleźli się tacy, którym tej przyzwoitości zabrakło.

Choć według szacunków Gazeta.pl, wypowiedzi rynsztokowe stanowią jedynie 1% wszystkich pojawiających się na forum, to jednak - przy ponad milionie odwiedzających je internautów, nie jest to tak mało.

Regulamin nie dopuszcza umieszczania na łamach Forum Gazeta.pl treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, czy też propagujących przemoc. Niedopuszczalne jest również dodawanie komentarzy i prezentowania opinii uznanych powszechnie za naganne moralnie czy społecznie niewłaściwe. W takim wypadku Agora zastrzega sobie prawo do ich usuwania, a osobom notorycznie naruszającym regulamin spółka blokuje dostęp do forum.

Czy wymóg rejestracji nie ogranicza wolności wypowiedzi? Intuicja podpowiada że nie. Wymusza jedynie, na co bardziej krewkich dyskutantach dbania o poziom wypowiedzi. Dzięki logowaniu użytkownicy częściej zastanawiają się nad tym, co piszą. - wyjaśnia Aleksandra Szwiling.

Gazeta.pl z zasady nie publikuje całego adresu IP, z którego nastąpiło połączenie z serwerem portalu. Nie przekazuje, nie sprzedaje i nie użycza zgromadzonych danych użytkowników Forum Gazeta.pl innym osobom lub instytucjom, chyba że dzieje się to za wyraźną zgodą lub na życzenie użytkownika, którego dane dotyczą lub też na żądanie uprawnionych organów państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań. - mówi regulamin. Jak wskazuje historia nakazu GIODO ujawnienia IP 4 dyskutantów z forum Gazeta.pl, którzy napisali o Waldemarze K., że za pieniądze przygotowuje prace naukowe i współpracował z SB, właściciel portalu raczej chroni dane swoich gości.

Więcej o zagadnieniu anonimowości na forum.