Boom na Internet mobilny w Azji

Opera przedstawiła raport dotyczący zapotrzebowania użytkowników na mobilny dostęp do internetu. Według nich zapotrzebowanie na tego rodzaju dostęp do sieci rośnie w zawrotnym tempie. Dane pochodzą ze statystyk na temat ilości pobranych kopii przeglądarki Opera Mini oraz z analizy ruchu przez nie generowanego.

Zgromadzone dane dotyczą rynku południowo-wschodniej części Azji. Z raportu możemy się dowiedzieć, że wzrost zapotrzebowania na mobilny dostęp jest tak duży, że wkrótce może on przewyższyć zapotrzebowanie na standardowy dostęp. Na pierwszym miejscu pod względem aktywności użytkowników znajduje się Indonezja, która również zajmuje drugie miejsce na świecie pod tym względem. Tylko w tym roku zanotowano tam wzrost użytkowników o 330% oraz liczby oglądanych stron aż o 827%.

Również wysoko w rankingu znalazła się Malezja, w której liczba użytkowników zwiększyła się o ponad 460%. Na kolejnym miejscu znalazły się Filipiny, z których liczba odwiedzanych stron wzrosła aż o 1120%.

Mająca swoją siedzibę w Norwegii firma Opera poinformowała również, że miesięcznie użytkownicy pobierają średnio 21 milionów kopii jej przeglądarki mobilnej. Od października ub.r. liczba wszystkich użytkowników zwiększyła się o 326%, natomiast ilość danych przez nich przesłanych o 490% i wyniosła 73,7 mln megabajtów (skompresowanych).