Bluetooth narzędziem złodziei?

Policjanci z brytyjskiego hrabstwa Cambridgeshire informują, iż tamtejsi złodzieje opracowali nową metodę, ułatwiającą im kradzież sprzętu elektronicznego. Metoda ta polega na namierzaniu przy pomocy telefonu komórkowego wyposażonego w moduł Bluetooth innych urządzeń obsługujących ten standard.

"W ostatnim czasie mieliśmy wiele przypadków wykorzystania urządzeń obsługujących Bluetooth do namierzania pozostawionego w samochodach cennego sprzętu - np.

komórkowych lub komputerów przenośnych" - powiedział dziennikarzowi serwisuhttp://Cambridge-news.co.uk sierżant Al Funge z Cambridge Crime Investigation Unit.

Jak wyjaśnia przedstawiciel policji, metoda jest prosta - przestępcy po prostu chodzą po parkingach z telefonem w dłoni. W "komórce" włączony jest tryb wyszukiwania urządzeń - jeśli więc złodziej znajdzie się w pobliżu innego urządzenia obsługującego standard Bluetooth, informacja taka zostanie wyświetlona na ekranie telefonu. Co więcej - w wielu przypadkach przestępcy od razu wiedzą, z jakim urządzeniem mają do czynienia (ponieważ wiele telefonów i komputerów podaje przez Bluetooth swój identyfikator, którym zwykle jest nazwa modelu).

W związku z tym policja zaleca użytkownikom, by nie pozostawiali cennych rzeczy w samochodach - nawet w bagażnikach. Jeśli nie da się tego uniknąć, zaleca się wyłączenie obsługi Bluetooth.