Blogi polską potęgą?

Jak wynika z obliczeń Blogcount, polskie blogi zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem liczby. Wyprzedzają nas tylko dzienniki pisane po angielsku i portugalsku. Jaka będzie przyszłość tej formy publikacji?

Blogcount szacuje, że aktualizowanych dzienników czy też pamiętników internetowych jest ok. 2,4 do 2,9 mln (dane z czerwca br.). Zdecydowana większość, bo 1,6 mln użytkowników korzysta z trzech najbardziej popularnych serwisów: LiveJournal, Blogger i DiaryLand.

Polacy stanowią pokaźną grupę twórców blogów. W tej chwili aktywnych dzienników w naszym języku jest prawie 43 tys. (podczas gdy angielskich – 350 tys., portugalskich 54 tys., francuskich niewiele ponad 10 tys., a niemieckich jedynie niecałe 8 tys.).

Jak wynika z badań Jupiter Research, ok. 2% wszystkich internautów posiada blogi. Co ciekawe, ponad połowa twórców dzienników łączy się z Internetem za pomocą modemu. Internauci bardzo przywiązują się do swoich pamiętników. Okazuje się, że 70% piszących prowadzi bloga od ponad 5 lat.

Pomimo tego, że kilka milionów użytkowników zdecydowało się na pisanie blogów, czyta je jedynie 4% wszystkich użytkowników Sieci. Najczęściej czytającymi są mężczyźni (ok. 60%).

Kto pisze?

Z badań, jakie przeprowadził Aleksander Gierszewski - autor witryny Blogi.info - wynika, że rodzime blogi piszą głównie nastolatki – ponad 75% twórców dzienników ma 20 lat lub mniej. Przeważająca większość piszących to kobiety. Co więcej, 90% posiadaczy blogów deklaruje, że pisze z domu. Tworzenie dziennika z pracy lub ze szkoły nie jest w ogóle popularne.

„Na polskich serwerach jest obecnie około 120 tysięcy blogów – podała Maria Cywińska-Milonas, socjolog Internetu, badająca zjawisko internetowych zapisków - Jest to imponująca liczba, pomimo tego, że duża część blogów jest nieaktywna: po kilku notkach autor przestaje pisać, z braku pomysłów lub z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Jednak można śmiało powiedzieć, że blogi stały się w Polsce elementem kultury młodzieżowej.”

Okazuje się, że polski serwis Blog.pl jest czwartym pod względem liczby istniejących na nim dzienników.

Co po blog?

Według Marii Cywińskiej-Milonas, autorki bloga jej.notatnik.net, rodzime zapiski charakteryzuje przede wszystkim anonimowość, szczerość wypowiedzi oraz duża doza emocji.

„Najczęściej blogi piszą 16-17-letnie dziewczyny, więc można się domyślać, że tematem są rozmaite przeżycia emocjonalne, czy też wydarzenia z życia codziennego” – zaznaczyła Cywińska-Milonas - Patrząc jednak na blogi z szerszej perspektywy, widać, że to niesamowicie potężne narzędzie do publikacji w Internecie, może więc mieć dowolne zastosowanie.” Okazuje się, że poza pamiętnikową formą bloga istnieją również blogi biznesowe – prowadzone w firmie w celu komunikacji między pracownikami, marketingowe – stosowane jako element strony WWW danej firmy oraz naukowe – będące sposobem na gromadzenie wiedzy.

„Za jakiś czas, blog będzie tak szeroką kategorią jak e-mail albo lista dyskusyjna – przewiduje Maria Cywińska Milonas - i nikogo nie będzie dziwić adres bloga na wizytówce. Co więcej, blogi przestaną być tylko popularną telenowelą pisaną w Internecie, staną się również źródłem wiedzy i narzędziem dla biznesu.”

W tej chwili blogi stanowią wirtualne miejsca, gdzie można się „spotkać” i porozmawiać z innymi. Za socjologiczną przyczynę światowej ekspansji blogów uznaje się fakt przynależenia do technologicznej wspólnoty, która aktywuje tego typu działania oraz potrzebę indywidualizmu tkwiącą w każdym człowieku.

Więcej informacji o badaniach dotyczących blogów:

http://blogcensus.net/?page=lang

http://blogcensus.net/?page=tools

http://blogi.info/wyniki.html

http://blogtalk.net/presentations/blogtalk_presentation_1_1.ppt