Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Blogerzy wszystkich krajów - łączcie się!

Komitet Ochrony Blogerów (Committee to Protect Bloggers) wzywa wszystkich blogujących internautów do zjednoczenia wysiłków na rzecz uwolnienia dwóch uwięzionych blogerów z Iranu. Członkowie Komitetu proponują zainicjować akcję we wtorek, 22 lutego.

Rząd Iranu od pewnego czasu ściga autorów blogów niezgodnych z idelologiczną linią władzy. Uwięzieni blogerzy, Arash Sigarchi i Mojtaba Saminejad, to irańscy 'cyber-dysydenci', którzy padli ofiarą takich praktyk.

Komitet Ochrony Blogerów został założony przez Amerykanina Curta Hopkinsa. Aspiruje on do miana organizacji chroniącej prawa człowieka, z naciskiem na ochronę wolności wypowiedzi. Członkowie Komitetu zaplanowali szereg akcji, które mają zwrócić uwagę opinii publicznej na problem cenzurowania wypowiedzi lub wręcz 'zamykania ust' internautom, w tym wspomnianym uwięzionym Irańczykom.

Komitet, który zamierza w przyszłości działać jako organizacja non-profit, postawił sobie również na celu ochronę osób zwolnionych z pracy za opinie wygłaszane na stronach swoich internetowych dzienników.

Jak poinformowali przedstawiciele wyszukiwarki blogów Technorati, w indeksie wyszukiwarki znajduje się obecnie 6 milionów blogów. Codziennie dodawane jest kolejne 12 tys. tego typu stron.

Aktualizacja: 24 lutego 2005 14:12

Arash Sigarchi, irański dziennikarz, w obronie którego Komitet Obrony Blogerów zainicjował akcję, został skazany przez irański sąd w prowincji Gilan na 14 lat więzienia. Zdaniem sądu, prowadzony przez niego blog służył szpiegostwu i pomocy ugrupowaniom kontrrewolucjonistów na emigracji.

Rzecznik organizacji Reporterzy bez Granic (broniącej wolności prasy) uważa, że wyrok ten to element długofalowej strategii władz tego kraju, która ma na celu zniechęcić ludność do otwartego manifestowania swoich poglądów i kontaktowania się z zagranicznymi mediami.

Aktualizacja: 22 lutego 2005 09:38

Więcej informacji dotyczących akcji uwolnienia irańskich blogerów można znaleźć na stronie Komitetu Ochrony Blogerów. Witryna ta to także obszerne źródło danych dotyczących tzw. 'blogosfery', czyli społeczności blogerów oraz linków do stron różnych organizacji i stowarzyszeń, takich jak choćby The Committee to Protect Journalists i Reporters Without Borders.