Bliżej nowelizacji ustawy o Prawie Telekomunikacyjnym

Rząd przyjął wczoraj projekt zmian w ustawie Prawo Telekomunikacyjne. Nowa ustawa zawiera szereg zmian, które tyczą bezpośrednio spółek internetowych, m.in. nowe regulacje antyspamowe. Uchwalenie jej przez Sejm w tym roku jest jednak mało prawdopodobne, podaje agencja ISI, powołując się na analityka serwisu Money.pl.

Nowa ustawa zawiera szereg przepisów bezpośrednio związanych z działalnością spółek internetowych. W nowej ustawie poczta elektroniczna jest uznana za usługę telekomunikacyjną, w związku z czym jej dostawcy będą mieli większy zakres obowiązków, podaje ISI.

Wedle nowej ustawy za rozsyłanie spamu będzie odpowiedzialny ten, kto go rozsyła jak i zleceniodawca, oraz każdy kto odnosi z tego tytułu korzyści.

W nowej ustawie zmianie ulega definicja abonenta, będzie obejmować podmioty, które posiadają umowę w dowolnej formie, nie tylko pisemnej.

Każdy użytkownik internetu będzie miał możliwość zgłoszenia reklamacji, jeśli np. list nie dotrze do adresata.

Nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne ma na celu wprowadzenie nowych regulacji na korzyść konsumenta, oraz pełniejsze dostosowanie przepisów do prawa Unii, informuje Ministerstwo Transportu w komunikacie.

Jak pisze dziennikarz serwisu Money.pl, nowelizacja prawa telekomunikacyjnego jest na tyle złożona i wymaga ona jeszcze takiego zakresu prac, że jej uchwalenie przez Sejm w w tym roku jest mało realne.

Pełna treść komunikatu Ministerstwa Transportu