Blip i wideo w e-kampanii wyborczej
-
- Bożena Jaskowska,
- 28.05.2009, godz. 17:00
Konta w serwisach mikroblogowych, mini-debaty prowadzone w modelu "140/160 znaków", a także własne kanały telewizyjne. Kilku kandydatów do Parlamentu Europejskiego zauważyło internet i jego interaktywne możliwości.

Wywiad w 160 znakach
Zaczęło się od blipowania sztabu wyborczego SLD. Potem konto na Twitterze, założył Michał Kamiński, kandydujący do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS. Następnie przyszła kolej na Janusza Lewandowskiego (PO) na Blipie, a także Bogusława Sonika (PO) na Blipie oraz Flakerze.
Wczoraj za pośrednictwem Blipa odbył się pierwszy w Polsce oficjalny wywiad z politykiem za pośrednictwem platformy mikroblogowej.
"Bliperview" z Januszem Lewandowskim, czyli rozmowę w modelu pytanie-odpowiedż w 160 znakach zainicjował i przeprowadził Jacek Gadzinowski, autor blogahttp://www.gadzinowski.pl .
Zadbano o "linearny", standardowy kształt wywiadu, pytania (w sumie ponad 20) zadawał tylko Jacek Gadzinowski, a odpowiedzi udzielał kandydat do Parlamentu Europejskiego. Internauci obserwujący wywiad poproszeni zostali o zadawanie swoich pytań później, kierując je bezpośrednio do Janusza Lewandowskiego już po zakończeniu oficjalnej części rozmowy.
Jestem zadowolony z efektów przeprowadzenia pierwszego w Polsce wywiadu z politykiem za pośrednictwem platformy mikroblogowej. 160 znaków, którymi dysponują użytkownicy Blipa stanowiło spore wyzwanie, zarówno dla mojego rozmówcy (polityka uwielbia wszak wodolejstwo) zmuszonego do konkretów, jak i dla mnie narzucając wymóg zadawania wyrazistych i dobrze sformułowanych pytań - powiedział w rozmowie z Internet Standard Jacek Gadzinowski. Jestem przekonany, że to dopiero początek fali mini-wywiadów przeprowadzanych za pośrednictwem mikroblogów, nie tylko w obszarze polityki i trwającej kampanii wyborczej, ale generalnie w świecie rozrywki, kultury oraz biznesu. Sam planuję w najbliższym czasie zainicjowanie tego typu rozmów ze znanymi użytkownikami Blipa lub Flakera.

Szczególnie pozytywnie odebrałem zarówno otwartość mojego rozmówcy, który przecież dopiero od niedawna posługuje się Blipem i umiejętnie go wykorzystał do udzielania rzeczowych i konkretnych odpowiedzi, jak i sam oddźwięk "bliperview" w internecie. Po samym wywiadzie pojawiło się wiele pytań, które zainteresowani kierowali już bezpośrednio do Janusza Lewandowskiego, narodził się też pomysł przeprowadzenia blip-debaty pomiędzy przedstawicielami kilku stron politycznych, która być może odbędzie się już w przyszłym tygodniu - mówi inicjator pierwszego oficjalnego mikrowywiadu z politykiem w polskiej sieci.