Błędy opóźniają Firefoksa

Wygląda na to, że użytkownicy, korzystający m.in. z polskiej wersji przeglądarki Firefox oraz klienta pocztowego Thunderbird, będą jeszcze musieli poczekać na zlokalizowane wersje ich najnowszych wydań. Okazuje się bowiem, że nowe wersje tych aplikacji zawierają sporo uciążliwych błędów, które należy usunąć przez przygotowaniem innych niż angielska wersji językowych.

O problemach z Firefoksem i Thunderbirdem (najnowsze wersje tych programów oznaczone są tym samym numerem - 1.0.5) poinformował Chris Hofmann z Mozilla Foundation. Według niego, większość błędów znajduje się w interfejsach programistycznych - sprawiają one np., że Firefox nie wyświetla poprawnie niektórych stron WWW. Niestety - ich usuwanie potrwa jeszcze kilka dni, a to oznacza, że użytkownicy innych niż angielska wersji przeglądarki i klienta pocztowego będą musieli jeszcze poczekać na zlokalizowane wersje 1.0.5 (które zwykle pojawiały się w kilka dni po premierze wersji angielskiej).

Warto przypomnieć, że ostatnie wydanie aplikacji autorstwa Mozilla Foundation przygotowano z powodu problemów z bezpieczeństwem - z najnowszej wersji Firefoksa usunięto 12 poważnych błędów w zabezpieczeniach, umożliwiających m.in. zdalne zaatakowanie komputera (pisaliśmy o tym w tekście "Mozilla Foundation łata Firefoksa"). Chris Hofmann uspokaja jednak, że błędy znalezione w najnowszej wersji (1.0.5) nie mają nic wspólnego z bezpieczeństwem. "Gdy naprawialiśmy błędy w zabezpieczeniach, wprowadziliśmy pewne modyfikacje do wewnętrznych interfejsów programistycznych - to spowodowało problemy. Sytuacja jest frustrująca - przyzwyczailiśmy użytkowników do tego, że udostępniamy uaktualnienia błyskawicznie, a teraz to się przeciąga" - tłumaczy Hofmann.

Problem jest poważny - jak napisał na forum poświęconym Firefoksowi jeden z tworzących go programistów: "Miliony ludzi na całym świecie wciąż korzystają z wersji 1.0.4, w której wykryto "krytyczne" błędy". Chris Hofmann tłumaczy, że taki stan na szczęście nie potrwa długo - w ciągu najbliższych kilku dni ma pojawić się wersja 1.0.6, z której usunięte zostaną wszystkie błędy. Wkrótce potem pojawią się 34 wersje językowe najnowszego wydania (być może nastąpi to jeszcze w tym tygodniu).

Aktualizacja: 20 lipca 2005 08:03

Na stroniehttp://Mozilla.org pojawiła się już polska wersja przeglądarki Firefox 1.0.6. W serwisie dostępne jest już również najnowsze wydanie (także 1.0.6) programu Thunderbird.