BlackBerry PlayBook - RIM wydaje swój pierwszy tablet

Zainteresowanie tabletami zostało zapoczątkowane przez Apple, które wydało iPada łączącego cechy smartfona i notebooka. Na razie to właśnie on dominuje na rynku, ale inne firmy przygotowują swoje produkty, które mają skutecznie z nim konkurować i dać klientom większy wybór. Do grona jego rywali w przyszłym tygodniu dołączy BlackBerry PlayBook.

BlackBerry PlayBook - RIM wydaje swój pierwszy tablet
Research in Motion specjalizuje się w produkcji smartfonów BlackBerry. Szczególnie chętnie korzystają z nich klienci prowadzący działalność biznesową. Cenione są za wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności oraz oprogramowanie, takie jak klient e-mail i kalendarz. Firma RIM postanowiła wejść na rynek tabletów i już niebawem będzie można zakupić efekt jej prac.

Dane techniczne

BlackBerry PlayBook ma 7-calowy pojemnościowy ekran dotykowy LCD o rozdzielczości 1024x600. W zamyśle producentów tablet powinien być używany w układzie horyzontalnym. Wtedy rozmiar jego ekranu okazuje się dobrym rozwiązaniem. Jego aplikacje są wyraźnie zoptymalizowane pod takie ułożenie.

Tablet waży 0,41 kg, a jego grubość to 1,02 cm. PlayBook ma 1 GHz dwurdzeniowy procesor oraz 1 GB RAM. Wyposażony jest w gniazda mini jack, micro USB i micro HDMI. Posiada też przedni aparat o rozdzielczości 5 Mpix i tylny o rozdzielczości 3 Mpix. Oba dają możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości 1080p. Tablet posiada również głośniki skierowane do przodu.

Oprogramowanie

PlayBook działa pod kontrolą BlackBerry Tablet OS, który oferuje użytkownikom prawdziwą wielozadaniowość. Nowe urządzenie firmy RIM umożliwia również wyświetlanie filmów w jakości HD 1080p i obsługuje technologię Flash. Oprócz tego, przedstawiający prezentację może mieć na ekranie tabletu różne dodatkowe notatki, a widzom przedstawiać tylko przeznaczone dla nich slajdy.

Pomimo wymieniony zalet, oprogramowanie PlayBooka stanowi jego największy problem. Brak mu wielu aplikacji natywnych jak np. klient e-mail i czat wideo. Także BlackBerry App Word oferuje małą liczbę aplikacji do pobrania. Sklep ma ich tylko 3 000, a oprogramowanie smartfonów BlackBerry nie działa na tablecie tej firmy. Sytuację ma poprawić dostępność aplikacji Androida, ale prawdopodobnie będą to tylko wybrane programy, które zostaną umieszczone w BlackBerry App World.

Pierwsi recenzenci wskazują także na problemy przeglądarki podczas pracy przy włączonych kilku innych aplikacjach oraz niedoróbki, które przeszkadzają w jej użytkowaniu.

Łączność

Na razie PlayBook jest dostępny tylko w wersji Wi-Fi. Nie ma więc mowy o Internecie od operatora telefonii komórkowej. Nie będzie to problemem dla posiadaczy smartfonów BlackBerry, którzy będą mogli łączyć swoje urządzenia firmy RIM za pośrednictwem technologii BlackBerry Bridge. Pozwala ona korzystać na PlayBooku z internetowego połączenia smartfonu, a także z jego klienta e-mail, kalendarza i kontaktów, których brak w tablecie.

Podsumowanie

PlayBook ma duże możliwości i oryginalny system operacyjny, ale jego problemem jest oprogramowanie. Aby odnieść sukces, RIM musi wprowadzić poprawki i zwiększyć liczbę aplikacji dostępnych w sklepie.

Dzięki technologii Bridge, tablet BlackBerry będzie ciekawym rozwiązaniem dla użytkowników smartfonów tej samej marki. Często są to ludzie biznesu, którym przydadzą się też funkcje związane z prezentacjami. RIM wyraźniej kieruje swoje nowe urządzenie właśnie do nich.

PlayBook ukaże się 19 kwietnia w cenie 499 dolarów. Jego producent zapewnia, że niedługo wyda aktualizacje zawierające m.in. nowe natywne aplikacje, takie jak klient e-mail. Niedługo mają się też pojawiać wersje z możliwością transmisji danych w technologii LTE, WiMax i HSPA.