Bitstream access czyli TP SA vs. operatorzy

Mijają kolejne tygodnie od czasu, gdy siedmiu operatorów telekomunikacyjnych podpisało z TPSA umowę o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej. W tym czasie rynek usług dostępowych nie dość, że nie doczekał się prawdziwej konkurencji, to w dodatku tysiące skuszonych reklamami Polaków, którzy na rzecz nowej opcji postanowili zrezygnować z usług TP SA, pozostało na lodzie - bez dostępu do Sieci. Zespół powołany przez TP i Netię wciąż nie rozwiązał sprawy, a firmy - z jednej strony TP, a z drugiej GTS Energis i Netia - nawzajem obciążają się winą za opóźnienia. Nic dziwnego, że techniczne aspekty realizacji umów wywołują oburzenie analityków rynkowych - Andrzej Piotrowski z Centrum im. Adama Smitha bez ogródek nazywa całą sprawę kpiną.

Bitstream access czyli TP SA vs. operatorzy
Usługi oparte na tzw. bitstream access świadczone miały być dzięki umowie o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych. Porozumienie to zawarte zostało pomiędzy siedmioma operatorami telekomunikacyjnycmi - GTS Energis, E-Telko, eTel Polska, Netia, Telefonia Dialog, Exatel oraz Tele2 a Telekomunikacja Polską (pisaliśmy o tym w artykule: "Siedmiu na łączach TPSA"). Przypomnijmy, że dzięki nowemu regulaminowi TP, jej klienci mogli do 14 lutego zrezygnować ze świadczonych usług bez konieczności opłacania kary umownej za zerwanie umowy. Termin ten wielu internautom zapadnie w pamięci - niestety jako dzień, kiedy zaczęły się ich kłopoty. Okazało się, że podpisanie z nowym operatorem umowy nie jest tak proste jak wynikałoby to z przekazów marketingowych.

Pierwsza firma, która rozpoczęła sprzedaż usług - Netia - w ciągu pierwszych dwóch tygodni zbierania zamówień otrzymała 20 tysięcy wniosków (zobacz: "Netia odebrała TP już ponad 20 tys. klientów") czyli niemal 50% liczby dotychczasowych klientów. Niemal równocześnie swoje usługi zaczęła sprzedawać firma GTS Energis, w początkowej fazie jedynie klientom biznesowym (by w połowie lutego zaprezentować również ofertę dla klientów indywidualnych). Dotychczas zebrała ona nieco ponad 3 tysiące zgłoszeń. Dostępem do Internetu cieszy się jedynie kilkuset klientów.

Bitstream access czyli TP SA vs. operatorzy

Nasi czytelnicy uważają, że Netia ma najwieksze szanse na odebranie klientów TP