BitTorrent w służbie uniwersytetowi w Stanford

Wiele uniwersytetów na świecie traktuje sieć BitTorrent jako zło i bez skrupułów ogranicza do niej dostęp swoim studentom. Okazuje się jednak, że są również wyjątki. Uniwersytet w Stanford twierdzi, że można z powodzeniem używać protokół do celów edukacyjnych.

Uniwersytet w Stanford postanowił, że wykorzysta BitTorrenta do rozpowszechniania materiałów dydaktycznych. Dzięki tej decyzji każdy zainteresowany będzie miał dostęp do materiałów pochodzących z tej uczelni.

Efekty są widoczne już teraz. Aktualnie BitTorrent został wzbogacony o materiały z takich dziedzin jak robotyka, liniowe systemy dynamiczne czy paradygmaty programistyczne. Wśród materiałów dostępnych on-line, oprócz lekcji wideo, znajdą się również syllabusy, konspekty, notatki, zadania domowe i egzaminy. Wszystko to jest dostępne nie tylko poprzez sieć BitTorrent, ale również w serwisach YouTube, iTunes czy Vyew. Celem projektu jest szerzenie wiedzy obejmującej zagadnienia technologiczne. Do tej chwili stronę odwiedziło około 200 tysięcy unikalnych użytkowników, głównie z Kanady, Brazylii i Chin.

Na chwilę obecną dostępne są materiały pochodzące tylko z 10 najbardziej popularnych wykładów. W najbliższym czasie lista ta ma być sukcesywnie rozszerzana. Wszystkie materiały są dostępne na zasadzie licencji Creative Commons. Oznacza to, że ich treść może być dowolnie modyfikowana i rozpowszechniania w celach niekomercyjnych. Dodatkowo musi być w nich zawarty odnośnik kierujący do źródła, czyli do Uniwersytetu.

Materiały można pobrać z tej strony.