BitTorrent - trzy miesiące więzienia za udostępnienie filmów

38-letni mieszkaniec Hong Kongu został skazany na trzy miesiące więzienia za nielegalne udostępnienie w sieci BitTorrent trzech filmów. Chan Nai-Ming jest pierwszą osobą na świecie, skazaną za dystrybuowanie filmów za pośrednictwem BitTorrenta.

Postępowanie przeciwko Nai-Mingowi rozpoczęło się w kwietniu tego roku, kiedy to wytwórnie filmowe oskarżyły go o nielegalnego udostępnienie za pośrednictwem protokołu BitTorrent trzech filmów - "Daredevil", "Czerwona Planeta" oraz "Miss Agent".

Proces zakończył się dwa tygodnie temu - sąd uznał, że mężczyzna jest winny wszystkich zarzucanych mu czynów. Dziś ogłoszono wyrok w tej sprawie. Mieszkaniec Hong Kongu został skazany na trzy miesiące więzienia - komentatorzy zwracają uwagę, iż jest to łagodny wyrok, gdyż oskarżonemu groziły nawet 4 lata więzienia (i wysoka grzywna).

Władze Hong Kongu liczą na to, że sprawa Nai-Minga zniechęci tamtejszych internautów do nielegalnego udostępniania w Internecie materiałów chronionych prawem autorskim. Ze statystyk przytaczanych przez tamtejszą policję wynika, że po aresztowaniu Nai-Minga liczba plików udostępnianych przez mieszkańców Hong Kongu w Internecie zmniejszyła się o 80%.