Bing Maps beta - nowy, lepszy konkurent map Google od Microsoftu

Microsoft udostępnił udoskonaloną wersję usługi Bing Maps, zapewniającej dostęp do map satelitarnych. Usługa korzysta z technologii Silverlight - co wg producenta ma zapewnić bardziej płynne powiększanie i oddalanie widoku map.

Bing Maps beta

Zamek Królewski w Warszawie w widoku Photosynth

Dostępne aplikacje

Nowy Jork - widok Urban View

Chicago - widok Streetside

W ostatnich miesiącach Bing Maps zostało wzbogacone o ok. 300 terabajtów cyfrowych zdjęć i innych danych. Usługa Bing Maps otrzymała m.in. Galerię Aplikacji. Jest to zestaw nakładek wyświetlanych razem z mapą, a dostarczających różnych przydatnych informacji, np. o natężeniu ruchu drogowego w danej lokacji czy pobliskich placówkach usługowych.

Galeria ma być otwarta dla wszystkich programistów, którzy zechcą dodać do niej napisane przez siebie programy.

Jedną z ciekawszych aplikacji dostępnych w testowym wydaniu Bing Maps jest Photosynth - funkcjonująca już od pewnego czasu w formie programu sieciowego. Zadaniem tej aplikacji jest łączenie różnych ujęć tego samego obiektu czy sceny i przetwarzanie ich w widok trójwymiarowy. Im więcej zdjęć wgrają użytkownicy Binga, tym lepsza jakość widoku 3D.

Dostęp do aplikacji umożliwia mała pomarańczowa strzałka umieszczona w lewym dolnym rogu interfejsu Bing Maps (w miejscu, gdzie w standardowej wersji usługi mieści się przycisk See current traffic). Na razie można korzystać z 16 narzędzi, w tym np. wyszukiwarki restauracji, miejskiego graffiti i przydrożnych atrakcji.

Nowe Bing Maps zawiera też moduł Streetside, czyli odpowiednik google'owego Stret View. Widok uliczny na razie jest ograniczony do ok. setki największych miejskich aglomeracji w Stanach Zjednoczonych.

Testowa wersja map Microsoftu wymaga zainstalowania wtyczki Silverlight - dotychczasowe Bing Maps używa technologii AJAX. Microsoft informuje jednak, że skupi się na rozwoju usługi w oparciu o pierwszą z wymienionych platform.

Warto dodać, że Microsoft udostępnia też nową aplikację mobilną Bing dla urządzeń przenośnych pracujących pod kontrolą systemu Windows Mobile, jak również pasek wyszukiwania Bing Bar dla przeglądarek Internet Explorer i Forefox.