Big Data Summer Camp - 20 000 zł dla najlepszych młodych analityków

Research.NK, dział badań polskiego portal społecznościowego NK, inauguruje pierwszą edycję programu skierowanego do studentów zainteresowanych tematyką Big Data. Celem Big Data Summer Camp jest umożliwienie młodym  badaczom efektywnego wejścia na dynamiczny rynek badawczy. Studenci, których projekt analityczny zostanie wdrożony, otrzymają także 20 000 zł!

Informacja prasowa: NK

Program Big Data Summer Camp został zainicjowany w momencie, w którym coraz większego znaczenia nabiera tematyka budowania usług opartych o dane. W związku z tym pojawia się wiele wyzwań związanych z ich przetwarzaniem, a zawód data scientist staje się zawodem przyszłości. Program jest platformą dla młodych badaczy, którzy dzięki niemu mogą rozwinąć swój potencjał, a także efektywnie wkroczyć na rynek badawczy.

Idea projektu powstała w zespole Research.NK, dziale badawczym NK. Tworzy go młody zespół pasjonatów Big Data, zarządzający jedną z największych w Europie Hurtowni Danych. Jest ona oparta o wiele nowych technologii, m.in.  Hadoopa, i rozwiązania autorskie. Hurtownia gromadzi 0,5 petabajtów danych m.in. o zachowaniach, relacjach, komunikacji, wzorcach zakupowych, konsumpcji rozrywki i kontaktach z reklamą użytkowników internetu, a każdego dnia powiększa się o kolejne 1,3 terabajtów danych.

Jak mówi Krzysztof Sobieszek, pełnomocnik zarządu ds. badań w Naszej Klasie Sp. z o.o.: W ciągu prawie 4 lat istnienia zespołu Research.NK zgromadziliśmy unikatowe doświadczenie. Jako komórka największego polskiego portalu społecznościowego miesięcznie obsługujemy setki terabajtów danych. Dlatego jesteśmy gotowi, aby podzielić się naszym know-how i ekspercką wiedzą. Jesteśmy przekonani, że nasz program stanie się skuteczną platformą między badaczami a rynkiem, który coraz bardziej potrzebuje kompetentnych data scientist.

Big Data Summer Camp to projekt trwający kilka miesięcy, który jest podzielony na dwa etapy. Do pierwszego są zaproszeni wszyscy studenci, szczególnie kierunków technicznych i informatycznych. Za pośrednictwem strony bigdata.nk.pl, mogą zapoznać się z próbnym zestawem danych hurtowni NK. Na ich podstawie powinni przygotować swój projekt pomysłu na ich analizę. Wszystkie propozycje zostaną przedstawione gronu ekspertów, a najlepsi studenci otrzymają możliwość prezentacji swoich wyników podczas tzw. data pitch w jednym z trzech miast: Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie. Po pozytywnej weryfikacji przez ekspertów, maksymalnie 2 zespoły zostaną zaproszone na 2-miesięczne praktyki w dziale Research.NK we Wrocławiu. Jeśli ich analiza zostanie wdrożona, otrzymają także nagrodę finansową w wysokości 20.000 zł!

Big Data Summer Camp to znakomita okazja do popracowania z ciekawymi danymi i technologiami ich przetwarzania, do sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce, a także do ich rozwoju pod okiem specjalistów. Program jest też szansą na pokazanie coraz bardziej pożądanych na rynku pracy kompetencji w zakresie analizy i budowania rozwiązań opartych na danych. - dodaje dr Dominik Batorski, adiunkt w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim, a także ekspert merytoryczny projektu.

Big Data Summer Camp rozpoczyna się od przyjmowania zgłoszeń (do 21 czerwca). Finał całego projektu planowany jest na wrzesień 2013 r. Partnerem merytorycznym projektu jest ICM przy Uniwersytecie Warszawskim a także Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Patronem medialnym jest Antyweb.pl.

O Resarch.NK

Research.NK jest wyodrębnionym z portalu nk.pl, dedykowanym zespołem badawczym, zajmującym się dostarczaniem i analizą danych. Celem Research.NK jest przekuwanie potencjału portalu na analizy służące partnerom biznesowym, z zachowaniem norm zabezpieczania danych. Hurtownia Danych NK jest największym tego typu wdrożeniem na polskim rynku, rocznie obsługuje ok. 500 TB danych.