Biblioteka Kongresu zarchiwizuje tweety

Największa biblioteka na świecie archiwizować będzie wpisy z mikroblogu Twitter traktując je jako dziedzictwo narodowe.

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych ogłosiła w jednym ze swoich wpisów na Twitterze, że zamierza archiwizować wszystkie tweety opublikowane na mikroblogu od marca 2006 r. Oznacza to, że pojawiające się codziennie w sieci ponad 55 mln wpisów uznane zostało za dziedzictwo narodowe i stanie się częścią narodowego archiwum cyfrowego.

To bardzo ekscytujące, że staniemy się częścią historii - napisał na firmowym blogu współzałożyciel Twittera Biz Stone. Przez tych kilka lat, wpisy na Twitterze udokumentowały wiele niezwykle ważnych wydarzeń z całego świata, od kampanii prezydenckiej po liczne katastrofy.

Twitter udostępnić ma Bibliotece Kongresu publiczne archiwa wpisów z 6 miesięcznym opóźnieniem umożliwiając ich archiwizację, badania naukowe i niekomercyjne wykorzystanie w innych celach. Warto dodać, że Biblioteka Kongresu ma już 10-letnie doświadczenie w archiwizowaniu ważnych zasobów sieciowych w ramach inicjatywy "Web capture" - robi to od 2000 r. a obecny zasób informacji przekracza obecnie 167 terabajtów.

Pod koniec 2009 r. wyniki wyszukiwania z Twittera (a także Facebooka, MySpace) zostały jako "latest results" włączone do angielskojęzycznych wyników wyświetlanych przez Google. Na początku kwietnia gigant z Mountain View uzupełnił to narzędzie wyszukiwania w czasie rzeczywistym interaktywną grafiką obrazującą popularność konkretnych tematów będących przedmiotem "ćwierkania".

Ostatnie dni to okres znaczący dla rozwoju najpopularniejszego na świecie mikroblogu. Przede wszystkim znaleziono sposób na jego skuteczną monetyzację wprowadzając tzw. wpisy promowane, które obok kont firmowych tworzyć mają model biznesowy Twittera.

Źródło: http://blog.twitter.com