Bezprzewodowy dostęp interesuje operatorów

Skończył się termin składania wniosków o rezerwacje częstotliwości dla bezprzewodowego dostępu abonenckiego w stacjonarnych sieciach telekomunikacyjnych. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty zaznacza, że oferta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem operatorów.

Od lipca minionego roku wszystkie firmy świadczące usługi telekomunikacyjne w Polsce mogły składać wnioski o rezerwację częstotliwości w paśmie 3,6-3,8 GHz. Do końca grudnia do URTiP wpłynęły 32 takie wnioski. Prezes Urzędu podkreśla, że liczba zainteresowanych przewyższa możliwość realizacji zamówień. Tym samym URTiP zamierza przeprowadzić przetarg na rezerwację tych częstotliwości.

Przetarg zostanie ogłoszony w pierwszej połowie lutego br.

Dwaj operatorzy zainteresowani byli również rezerwacjami częstotliwości w paśmie 800 MHz. W trakcie postępowania jeden z nich zrezygnował, tym samym pasmo przypadło Ogólnopolskiemu Systemowi Przywoławczemu Polpager.

Warto dodać, że przyznane częstotliwości będą wykorzystywane do realizacji radiowego dostępu abonenckiego w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej na obszarze całego kraju. Rezerwacja obejmuje 4 kanały i jest ważna przez okres 15 lat, tj. do 31 grudnia 2018 r.