Bezprzewodowa umowa RealNetworks

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu RealNetworks podpisze kluczowy kontrakt zobowiązujący dużego europejskiego operatora sieci komórkowych do wdrożenia w 28 krajach oprogramowania pozwalającego abonentom na korzystanie z usług audio-wideo.

Będzie to oprogramowanie zarówno klienckie jak i serwerowe. RealNetworks będzie odpowiedzialne za obsługę techniczną tego przedsięwzięcia. Na razie nie podawana jest konkretna nazwa operatora, jednak jako najbardziej prawdopodobnego operatora obserwatorzy rynku wskazują Vodafone Group PLC. Jest on zdaniem analityków jedyną firmą, którą stać na tak duże inwestycje w prawie 30 krajach.

Usługi polegające m.in. na pobieraniu do telefonów komórkowych plików-audio wideo oraz bezpośrednim streamingu danych mają ruszyć pod koniec br.

Aktualnie RealNetworks nie przyznaje się do wspomnianego kontraktu.

Firma jest twórcą odtwarzacza plików multimedialnych RealOne Mobile Player przeznaczonego do instalacji w urządzeniach przenośnych. W ofercie ma również system dostarczania treści Helix wykorzystywany przez niektórych operatorów sieci komórkowych.

Usługa na rynkach europejskich miałaby zostać wdrożona w sieciach oferujących pakietowe przesyłanie danych (GPRS). Standard ten pozwala na uzyskanie transferów rzędu 28 Kbps. Sieci 3G kolejnej generacji możliwości transferowe mają zostać znacznie zwiększone i sięgnąć 380 Kbps. W międzyczasie niektórzy europejscy operatorzy zamierzają wprowadzić standard EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution), który pozwoli na pobieranie do telefonów komórkowych danych z prędkością 100 Kbps. Taka przepustowość pozwala już na płynne przekazywanie obrazu i dźwięku w sieciach komórkowych.