Bezprzewodowa neostrada tp - drogo i niebezpiecznie

Planujesz udostępnić neostradę tp bez kabli? Nęci Cię oferta Telekomunikacji Polskiej S.A., w której dostajesz wszystkie niezbędne urządzenia w jednym pudełku? To rozsądne, jeden dostawca gwarantuje, że wszystkie urządzenia zostały przetestowane i powinny poprawnie współpracować. Zastanów się jednak jeszcze przez sekundę. Wiesz, że o tym, że Sagem nie przyznaje się na swoich stronach do sprzedawanego przez TP S.A. ruteromodemu? Zdajesz sobie sprawę, że w instrukcji do neostrady nie znajdziesz informacji, jak włączyć zabezpieczenia? Pomyślałeś, że ktoś może wykorzystać Twój limit, a Ty nawet się o tym nie dowiesz? Niezbyt miła perspektywa, prawda?

Bezprzewodowa neostrada tp - drogo i niebezpiecznie
Telekomunikacja Polska S.A. w ramach usługi neostrada tp zaoferowała klientom zestaw instalacyjny umożliwiający podzielenie łącza internetowego między wszystkie komputery w mieszkaniu. Żeby jednak nie zmuszać użytkowników do przeciągania metrów przewodów, TP S.A. oferuje w zestawie bezprzewodowe karty sieciowe pracujące w standardzie 802.11b. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy surfować po Internecie z dowolnego miejsca w mieszkaniu, o ile tylko jesteśmy w zasięgu sieci bezprzewodowej.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że neostrada zawiera limity transferu, a oferowane w zestawie urządzenia są zgodne z technologią 802.11b i nie posiadają skutecznych mechanizmów zabezpieczeń.

Jak oferta TP S.A. ma się do rzeczywistości?

Zestaw instalacyjny

Z zewnątrz zestaw instalacyjny neostrady to duże białe pudełko z charakterystycznym logo firmy. Wewnątrz znajdziemy modem, jedną lub kilka płyt CD, dodatkowe kable itd. W naszym przypadku w skład zestawu wchodził bezprzewodowy modem ADSL Sagem F@st 1400W, który obok interfejsu Wi-Fi posiada również port USB oraz Ethernet.

Oczywiście sam ruteromodem nie wystarczy. Potrzebna będzie nam karta Wi-Fi, którą zamontujemy w komputerze. W naszym zestawie znalazł się adapter USB Dongle Sagem 802.11b, ale w ofercie Telekomunikacji Polskiej S.A. istnieją również komplety z przeznaczoną do notebooków kartą PCMCIA Wi-Fi 802.11b.

Modem Sagem F@st 1400 W kosztuje 650 zł, karta USB - 160 zł. To dość sporo jak na urządzenia tej klasy.

W przypadku neostrady użytkownik ma do wyboru kilka opcji różniących się zarówno przepustowością łącza w kierunku do użytkownika (download), jak i limitem danych pobieranych w ciągu miesiąca. Aktualnie dostępne są następujące opcje:

- opcja 128, zapewniająca download 128 Kb/s (16 KB/s) z limitem do 7 GB

- opcja 256, zapewniająca download 256 Kb/s (32 KB/s) z limitem do 7 GB

- opcja 512, zapewniająca download 512 Kb/s (64 KB/s) z limitem do 15 GB

- opcja 1024, zapewniająca download 1 Mb/s (128 KB/s) z limitem do 25 GB

- opcja 2048, zapewniająca download 2 Mb/s (256 KB/s) z limitem do 35 GB

- opcja 6144, zapewniająca download 6 Mb/s (768 KB/s) z limitem do 50 GB.

TP S.A. oferuje następujące urządzenia do podłączenia się do Sieci:

- modem USB F@st 800 lub SpeedTouch 330

- podłączany do karty sieciowej modem SpeedTouch 510 bridge/router

- podłączany do karty sieciowej i wyposażony w 4 dodatkowe porty ethernetowe modem SpeedTouch 510 router-switch

- Sagem Wi-Fi F@st 1400W, wyposażony w interfejsy Wi-Fi 802.11b, USB oraz Ethernet.

Zgodnie z reklamą telewizyjną najszybsza opcja neostrady tp umożliwia pobranie zdjęcia o wielkości 1,5 MB w 2 sekundy czy pobranie wideoklipu o wielkości 40 MB w 53 sekundy. Niestety, nie są to prawdziwe wartości. W paśmie 6 Mb/s prócz danych użytkownika muszą się przecież zmieścić elementy sterujące ruchem pakietów w sieci. Ponadto musimy uwzględnić jakość łącza po drugiej stronie - to wszystko sprawia, że rzadko udaje się wykorzystać pełnię możliwości najszybszych łączy.

Wi-Fi - zabezpieczenia, aż przykro patrzeć

Bezprzewodowa neostrada tp - drogo i niebezpiecznie

Sagem F@st 1400 W

Wykorzystany w ofercie neostrady tp modem F@st 1400 W prawdopodobnie został wycofany z innych rynków europejskich - Sagem na swojej stronie w ogóle o nim nie wspomina. Urządzenie zgodne jest wyłącznie z nienajnowszym standardem 802.11b, co oznacza:

- transfer z maksymalną rzeczywistą prędkością 4-5 Mb/s, co dyskwalifikuje ten zestaw do stosowania w opcji 6 Mb/s (pracując bezprzewodowo nigdy nie zdołamy wykorzystać pełnej przepustowości łącza) - dodatkowo należy pamiętać o spadku prędkości wraz ze wzrostem odległości

- brak najnowszych osiągnięć z zakresu bezpieczeństwa: jedynymi metodami zabezpieczenia sieci bezprzewodowej jest szyfrowanie WEP oraz lista dostępowa ACL, obie o niskiej efektywności.

Żeby było bardziej interesująco, instrukcja instalacji neostrady tp jedynie wspomina o możliwości zdefiniowania listy dostępowej, jednak na tym notka się kończy. Brak dokładnych wskazówek z pewnością zniechęci potencjalnego użytkownika, który może wyjść z założenia, że dodatkowa babranina z zabezpieczeniami tylko pogorszy możliwości sieci - co się, niestety, zdarza w przypadku urządzeń starszej generacji. W instrukcji ponadto nie znajdziemy ani jednego słowa na temat aktywacji szyfrowania WEP!

Aktualizacja: 26 września 2005 12:30

Artykuł został uzupełniony o wypowiedź przedstawiciela Telekomunikacji Polskiej S.A. Została ona zamieszczona na 2. stronie tekstu.