Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Bezprzewodowa neostrada tp - drogo i niebezpiecznie

Planujesz udostępnić neostradę tp bez kabli? Nęci Cię oferta Telekomunikacji Polskiej S.A., w której dostajesz wszystkie niezbędne urządzenia w jednym pudełku? To rozsądne, jeden dostawca gwarantuje, że wszystkie urządzenia zostały przetestowane i powinny poprawnie współpracować. Zastanów się jednak jeszcze przez sekundę. Wiesz, że o tym, że Sagem nie przyznaje się na swoich stronach do sprzedawanego przez TP S.A. ruteromodemu? Zdajesz sobie sprawę, że w instrukcji do neostrady nie znajdziesz informacji, jak włączyć zabezpieczenia? Pomyślałeś, że ktoś może wykorzystać Twój limit, a Ty nawet się o tym nie dowiesz? Niezbyt miła perspektywa, prawda?

Bezprzewodowa neostrada tp - drogo i niebezpiecznie
Telekomunikacja Polska S.A. w ramach usługi neostrada tp zaoferowała klientom zestaw instalacyjny umożliwiający podzielenie łącza internetowego między wszystkie komputery w mieszkaniu. Żeby jednak nie zmuszać użytkowników do przeciągania metrów przewodów, TP S.A. oferuje w zestawie bezprzewodowe karty sieciowe pracujące w standardzie 802.11b. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy surfować po Internecie z dowolnego miejsca w mieszkaniu, o ile tylko jesteśmy w zasięgu sieci bezprzewodowej.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że neostrada zawiera limity transferu, a oferowane w zestawie urządzenia są zgodne z technologią 802.11b i nie posiadają skutecznych mechanizmów zabezpieczeń.

Jak oferta TP S.A. ma się do rzeczywistości?

Zestaw instalacyjny

Z zewnątrz zestaw instalacyjny neostrady to duże białe pudełko z charakterystycznym logo firmy. Wewnątrz znajdziemy modem, jedną lub kilka płyt CD, dodatkowe kable itd. W naszym przypadku w skład zestawu wchodził bezprzewodowy modem ADSL Sagem [email protected] 1400W, który obok interfejsu Wi-Fi posiada również port USB oraz Ethernet.

Oczywiście sam ruteromodem nie wystarczy. Potrzebna będzie nam karta Wi-Fi, którą zamontujemy w komputerze. W naszym zestawie znalazł się adapter USB Dongle Sagem 802.11b, ale w ofercie Telekomunikacji Polskiej S.A. istnieją również komplety z przeznaczoną do notebooków kartą PCMCIA Wi-Fi 802.11b.

Modem Sagem [email protected] 1400 W kosztuje 650 zł, karta USB - 160 zł. To dość sporo jak na urządzenia tej klasy.

W przypadku neostrady użytkownik ma do wyboru kilka opcji różniących się zarówno przepustowością łącza w kierunku do użytkownika (download), jak i limitem danych pobieranych w ciągu miesiąca. Aktualnie dostępne są następujące opcje:

- opcja 128, zapewniająca download 128 Kb/s (16 KB/s) z limitem do 7 GB

- opcja 256, zapewniająca download 256 Kb/s (32 KB/s) z limitem do 7 GB

- opcja 512, zapewniająca download 512 Kb/s (64 KB/s) z limitem do 15 GB

- opcja 1024, zapewniająca download 1 Mb/s (128 KB/s) z limitem do 25 GB

- opcja 2048, zapewniająca download 2 Mb/s (256 KB/s) z limitem do 35 GB

- opcja 6144, zapewniająca download 6 Mb/s (768 KB/s) z limitem do 50 GB.

TP S.A. oferuje następujące urządzenia do podłączenia się do Sieci:

- modem USB [email protected] 800 lub SpeedTouch 330

- podłączany do karty sieciowej modem SpeedTouch 510 bridge/router

- podłączany do karty sieciowej i wyposażony w 4 dodatkowe porty ethernetowe modem SpeedTouch 510 router-switch

- Sagem Wi-Fi [email protected] 1400W, wyposażony w interfejsy Wi-Fi 802.11b, USB oraz Ethernet.

Zgodnie z reklamą telewizyjną najszybsza opcja neostrady tp umożliwia pobranie zdjęcia o wielkości 1,5 MB w 2 sekundy czy pobranie wideoklipu o wielkości 40 MB w 53 sekundy. Niestety, nie są to prawdziwe wartości. W paśmie 6 Mb/s prócz danych użytkownika muszą się przecież zmieścić elementy sterujące ruchem pakietów w sieci. Ponadto musimy uwzględnić jakość łącza po drugiej stronie - to wszystko sprawia, że rzadko udaje się wykorzystać pełnię możliwości najszybszych łączy.

Wi-Fi - zabezpieczenia, aż przykro patrzeć

Bezprzewodowa neostrada tp - drogo i niebezpiecznie

Sagem [email protected] 1400 W

Wykorzystany w ofercie neostrady tp modem [email protected] 1400 W prawdopodobnie został wycofany z innych rynków europejskich - Sagem na swojej stronie w ogóle o nim nie wspomina. Urządzenie zgodne jest wyłącznie z nienajnowszym standardem 802.11b, co oznacza:

- transfer z maksymalną rzeczywistą prędkością 4-5 Mb/s, co dyskwalifikuje ten zestaw do stosowania w opcji 6 Mb/s (pracując bezprzewodowo nigdy nie zdołamy wykorzystać pełnej przepustowości łącza) - dodatkowo należy pamiętać o spadku prędkości wraz ze wzrostem odległości

- brak najnowszych osiągnięć z zakresu bezpieczeństwa: jedynymi metodami zabezpieczenia sieci bezprzewodowej jest szyfrowanie WEP oraz lista dostępowa ACL, obie o niskiej efektywności.

Żeby było bardziej interesująco, instrukcja instalacji neostrady tp jedynie wspomina o możliwości zdefiniowania listy dostępowej, jednak na tym notka się kończy. Brak dokładnych wskazówek z pewnością zniechęci potencjalnego użytkownika, który może wyjść z założenia, że dodatkowa babranina z zabezpieczeniami tylko pogorszy możliwości sieci - co się, niestety, zdarza w przypadku urządzeń starszej generacji. W instrukcji ponadto nie znajdziemy ani jednego słowa na temat aktywacji szyfrowania WEP!

Aktualizacja: 26 września 2005 12:30

Artykuł został uzupełniony o wypowiedź przedstawiciela Telekomunikacji Polskiej S.A. Została ona zamieszczona na 2. stronie tekstu.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.