Bezprzewodowa neostrada tp - drogo i niebezpiecznie

6 megabitów dla mamy, taty, sąsiada, przechodnia, cioci i sosny

Bezprzewodowa neostrada tp - drogo i niebezpiecznie

Badanie sieci NetStumblerem

Brak zabezpieczeń oznacza pozostawienie punktu dostępowego do sieci Wi-Fi otwartego dla wszystkich: wardriverów, sąsiadów, kolegów z drugiej strony ulicy. Wystarczy teraz, by intruz posiadający kartę Wi-Fi uruchomił NetStumblera i gotowe (patrz artykuł: "Wardriving dla każdego - część druga i ostatnia")! Już zna dane niezbędne do uzyskania dostępu do naszego łącza internetowego, a także zasobów naszego komputera. Dzięki temu może on nam "pomóc" w wykorzystaniu i wyjątkowo szybkim osiągnięciu limitów. Pamiętajmy, że przy paśmie 6 Mb/s pięćdziesiąt gigabajtów danych można pobrać w czasie krótszym niż doba!

Jak na dłoni podane mamy, że punkt dostępowy posiada identyfikator SSID "F@st04d45g", transmisja realizowana jest na kanale 12 oraz że nie zastosowano żadnego zabezpieczenia (pozycja Encryption jest czysta)

I co teraz?

Czy można zabezpieczyć neostradę tp z opcją Wi-Fi wykorzystując rady z poradników (patrz artykuł: "Na pohybel hakerom - bezpieczne Wi-Fi")? Okazuje się, że z Sagemem F@st 1400 W nie powalczymy. Dlatego warto rozejrzeć się za innymi urządzeniami, które nie tylko zapewnią nam większą wygodę pracy, ale także zagwarantują nam wysoki poziom bezpieczeństwa przesyłanych danych (pamiętajmy! W oryginalnym zestawie dane między modemem a klientem przesyłane są w postaci jawnej!) - głównie dzięki implementacji lepszego niż WEP algorytmu zabezpieczeń WPA-PSK.

Bezprzewodowa neostrada tp - drogo i niebezpiecznie

Zestawienie routeromodemów ADSL

Aby pomóc użytkownikom w zakupie, w tabeli zebraliśmy kilka urządzeń ADSL obsługujących technologię 802.11g, które można nabyć w dowolnym sklepie internetowym. Podkreślmy: sprzedawane w zestawie TP S.A. mogą narazić nasze łącze lub dane na niebezpieczeństwo. W dodatku jeśli ktoś użyje naszego łącza do popełnienia przestępstwa, bardzo ciężko będzie nam udowodnić, że to nie my - jedynym śladem będzie adres IP prowadzący do naszego mieszkania.

Przedstawiciel Telekomunikacji Polskiej S.A. odpowiada na nasze pytania...

PC World Komputer Online: Oferują Państwo neostradę tp z modemem Wi-Fi. Skąd tak wysoka cena za modem (ponad 600 zł)?

Biuro prasowe TP: Zestawy instalacyjne, które oferuje TP to nie tylko modemy / routery, ale kompletne zestawy wraz z aplikacjami dostępowymi, instrukcjami oraz przewodnikami w języku polskim. Dodatkowo oferujemy bezpłatna pomoc techniczną. Taki zestaw nie może kosztować tyle samo, co sam modem zakupiony w sklepie.

Sprzęt w Państwa ofercie to router Sagem F@st 1400 W. Na swojej stronie producent się do niego nie przyznaje, gdyż jest to przestarzały model. Nie przeszkadza to Państwu?

TP oferuje tylko produkty sprawdzone i dobre jakościowo. Jednka technika w obecnych czasach idzie bardzo szybko do przodu i modemy, które wprowadzaliśmy w zeszłym roku obecnie nie są już najnowszymi modelami, ale taka sama jest sytuacja na rynku telefonów komórkowych, komputerów i wszystkich innych, gdzie technika rozwija się w takim tempie. TP dokłada wszelkich starań aby nadążyć za obowiązującymi trendami i polepszać jakość oferowanych produktów. Porównując naszą ofertę do oferty innych operatorów telekomunikacyjnych dajemy klientom najszerszy asortyment i w porównaniu do innych operatorów, którzy w ogóle nie mają w swojej ofercie zestawów instalacyjnych, ułatwiamy klientowi instalację usługi, nie zmuszamy go do samodzielnego zdobywania, poszukiwania sprzętu.

Jako, że ten routeromodem potrafi pracować wyłącznie z szyfrowaniem WEP, gwarantuje on tylko bardzo podstawowe zabezpieczenie prywatnych danych. Nie boicie się Państwo reklamacji od klientów, którym ktoś przechwyci pliki?

Wprowadzając modem Sagem, zabezpieczenia, które oferował, należały do typowych i były wystarczające. Informacje o zabezpieczeniach umieściliśmy w instrukcji instalacji oraz przewodniku użytkownika. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracujemy obecnie nad wdrożeniem nowych modemów WiFi posiadających najnowsze zabezpieczenia.

Sagem F@st 1400 W wykorzystuje standard 802.11b, co oznacza, że jest on w stanie pracować z teoretyczną przepustowością rzędu 11 Mb/s. W praktyce jednak taką szybkość da się osiągnąć w optymalnych warunkach (brak kuchenki mikrofalowej, dobrze ekranowane pomieszczenia itp.). Zwykle natomiast przepustowość wyniesie mniej, najwyżej 4-5 Mb/s. To mniej niż możliwości neostrady tp. Czy zabieg jest celowy, żeby klienci nie obciążali aż bardzo łącza?

W momecie wprowadzania tego modemu na rynek największą prędkością oferowaną przez TP była neostrada tp 512. W ostatnim czasie poszerzyliśmy ofertę neostrady tp o dodatkowe opcje szybkości, które użytkownik może uzyskać na wszystkich naszych modemach. Każdy modem WiFi 802.11b posiada technologiczne ograniczenia przepustowości do ok. 5 Mb/s (efektywnie), ale nasz modem posiada również inne interfejsy jak USB i Fast Ethernet, na których bez problemu można osiągnąć przepustowości oferowane w usłudze neostrada tp.