Bezpłatny publiczny dostęp do Internetu w Warszawie

W czwartek 5 sierpnia, punktualnie o godzinie 10.00 na placu Zamkowym w Warszawie uruchomiona została usługa bezpłatnego dostępu do Internetu.

Uruchomienie publicznej, bezpłatnej sieci hotspotów to inicjatywa warszawskiego ratusza. Z bezprzewodowego dostępu do Internetu będą mogli korzystać użytkownicy przebywający na obszarze Traktu Królewskiego, Starego Miasta oraz części Powiśla.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym urzędu miasta, szybkość transmisji danych do klienta (download) zapewniana przez sieć bezprzewodową to ok. 400 kb/s (upload - 1 Mb/s). Liczba jednocześnie zalogowanych użytkowników, jaką sieć może obsłużyć, wynosi co najmniej 1200 osób. Jest to limit początkowy, który może być zwiększony w sytuacji dużego zainteresowania - zapewnia ratusz.

Aby połączyć się z Internetem w ramach Warszawskiego Hot Spotu należy wyszukać na urządzeniu dostępne sieci bezprzewodowe i wybrać połączenie z siecią Wi-Fi UM-Warszawa. Po wpisaniu dowolnego adresu URL w przeglądarce system automatycznie przekieruje użytkownika na stronę logowania się do miejskiej sieci bezprzewodowej.

Mapa zasięgu bezpłatnej warszawskiej sieci bezprzewodowej

Logowanie do systemu następuje po podaniu adresu e-mail i zatwierdzeniu regulaminu. Podane adresy wykorzystane będą wyłącznie do celów statystycznych. Jednorazowe połączenie trwa do 30 minut - kolejna sesja rozpocznie się po ponownym zalogowaniu.

Warto dodać, że zgadzając się z zapisami regulaminu użytkownik zobowiązuje się, że w czasie korzystania z sieci nie będzie m.in. udostępniał treści pornograficznych, korzystał z aplikacji P2P i próbował uzyskać dostęp do zasobów sieciowych, do których nie jest uprawniony. Grozi za to tymczasowe lub stałe odcięcie od usług bezpłatnego hotspotu.

W Warszawie działa już bezpłatna, bezprzewodowa sieć internetowa - BemowoNET - dostępna dla mieszkańców dzielnicy Bemowo (projekt realizowany przez Urząd Dzielnicy Bemowo). Aby z niej skorzystać, należy się jednak zarejestrować.

Aktualizacja: 05 sierpnia 2010 15:06

Informacja została rozszerzona o dodatkowe dane dotyczące parametrów usługi i warunki jej świadczenia.