Bezpieczeństwo ważne, ale niedoceniane

Według raportu KPMG, przedsiębiorstwa nie przeznaczają wystarczających środków na zabezpieczenia elektroniczne i komputerowe.

Jak stwierdza raport międzynarodowej firmy konsultingowej KPMG, większość przedsiębiorstw nie przeznacza wystarczających środków pieniężnych na zabezpieczenia elektroniczne i komputerowe. Zaledwie 9% największych firm globalnych nadąża za zmianami technologicznymi w tej dziedzinie.

Chociaż respondenci ankiety zgadzali się, iż bezpieczeństwo numerów kart kredytowych, informacji osobistych oraz danych klientów są bardzo ważne, to audyt bezpieczeństwa swoich systemów e-commerce przeprowadziło jedynie niecałe 35% firm. Nie tylko sprawy handlu elektronicznego nie są odpowiednio postrzegane. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w dziedzinie zabezpieczania zawartości firmowych witryn WWW, np. przed możliwością podmiany. Tutaj audyt przeszło zaledwie 12% badanych przedsiębiorstw.

Zdecydowana większość badanych nie realizuje żadnej wewnętrznej polityki bezpieczeństwa. Większość (prawie 80%) skupia się na możliwości ataku z zewnątrz. Dokładnie połowa badanych uważa, że największym zagrożeniem dla ich systemów komputerowych są hakerzy. Również 50% respondentów ma przygotowane procedury na wypadek naruszenia ich systemów. Ale tylko 22% przyznaje, że jest w stanie wykryć przejawy takiej działalności.