Bezpieczeństwo warte 404 mln

Wartość rynku bezpieczeństwa w regionie EMEA w I kw. 2004 r. wyniosła 404 mln euro - donosi firma badawcza Canalys. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost rzędu 17 proc.

Bezpieczeństwo warte 404 mln

Rynek rozwiązań bezpieczeństwa - region EMEA

Niemal jedna trzecia wydatków korporacyjnych została przeznaczona na zapory ogniowe - informuje Canalys. Dwa następne najbardziej popularne segmenty to rozwiązania antywirusowe oraz VPN. Największym dostawcą systemów firewall w I kw. 2004 był Cisco Systems z niemal 50-proc. udziałem w rynku. Kolejne miejsca zajęły Nokia oraz Checkpoint. W segmencie antywirusowym pozycja numer jeden należy do Symanteca, którego udział wynosi ponad 40 proc. Dalej znalazły się Trend Micro, Computer Associates oraz McAfee.

W kategorii rozwiązań ochrony przed włamaniami, które stanowią ok. 10 proc. całego rynku bezpieczeństwa w czołówce znajdują się Symantec (18 proc.), Cisco (16 proc.), ISS (13 proc.) oraz CA (12 proc.) - wylicza Canalys.

W łącznej klasyfikacji regionu EMEA liderem jest Cisco Systems z 25-proc. udziałem pod względem wartości sprzedaży. Za nim plasuje się Symantec z udziałem rzędu 17,9 proc. Obydwaj producenci odnotowali w I kw. 2004 solidny wzrost w ujęciu rocznym odpowiednio 31,9 oraz 26,8 proc. Kolejny gracz - Trend Micro, dzięki równie wysokiemu wzrostowi (30,9 proc.) w podsumowanym okresie wyprzedził o włos firmę CheckPoint. Najsilniejszą pozycję w rozwiązaniach sprzętowych ma Cisco - 47 proc. W kategorii oprogramowania numerem jeden jest Symatec, kontrolujący jedną trzecią rynku.

Wysokie wymagania przedsiębiorstw, w obliczu narastających zagrożeń sieciowych, skłaniają producentów do tworzenia kompletnej oferty, w której skład wchodzą różne elementy stanowiące jeden system bezpieczeństwa. Przejawem tego są akwizycje mniejszych przez większych - NetScreen trafił do Junipera, Riverhead do Cisco, a Riverstone Technology do HP ProCurve. Producenci nawiązują partnerstwa (Nokia/CheckPoint, Cisco/Trend Micro) zdając sobie sprawę, że w pojedynkę nie są w stanie skutecznie konkurować - konkludują analitycy Canalys.