Bezos winien insidingu?

Amerykańska komisja giełdowa SEC wszczęła postępowanie, aby sprawdzić czy szef Amazona nie wykorzystał poufnych informacji w obrocie akcjami własnej firmy.

Jeffrey Bezos poinformował niedawno o planie sprzedaży 800 tys. akcji Amazona. Prawdopodobnie aprzedał już 375 tys. za 5,5 mln USD. Transakcja zbiegła się w czasie z opublikowaniem przez bank Lehman Brothers krytycznej analizy sytuacji finansowej Amazona, wedle której witryna może mieć trudności z przetrwaniem do końca tego roku. Zarząd Amazona otrzymał pierwszą wersję tego raportu jeszcze przed jego upublicznieniem. Tydzień później, na początku lutego, Jeffrey Bezos poinformował o planie sprzedaży akcji.

Rzecznik Amazona w oficjalnym komunikacie stwierdził, że sprzedaż akcji przez szefa firmy nie miała nic wspólnego z raportem, a była jedynie wynikiem chęci zdywersyfikowania portfela akcji, w którym są ulokowane osobiste zasoby Jeffreya Bezosa. Przypomniał także, że prezes witryny postanowił sprzedać akcje kilka dni po opublikowaniu kwartalnego raportu spółki i w związku z tym nie naruszył zasad tego typu transakcji.

Pakiet 800 tys. akcji stanowi niespełna 1% ze 117 mln akcji Amazona, które posiada Jeffrey Bezos. Szef Amazona do tej pory tylko raz sprzedał akcje swojej firmy. Było to w 1997 r., a obecna transakcja jest pod względem wielkości 1,5 raza większa od poprzedniej.