Bertelsmann sfinansuje badania Napstera

Niemiecka grupa medialna Bertelsmanna sfinansuje prace rozwojowe prowadzone wroga wytwórni fonograficznych numer jeden - witrynę muzyczną Napster.

Podstawowym celem sojuszu jest rozwój techniki transmisji danych, opracowany przez Napstera i wykorzystywany przez witrynę do dystrybucji muzyki. Co doprowadziło do oskarżenia firmy przez wytwórnie fonograficzne o naruszanie praw autorskich. Mimo to wiadomo, że technologia Napstera i dystrybucja muzyki przez Internet budzi ogromne zainteresowanie. Ugoda w sądzie jest prawie pewna (świadczy o tym decyzja Bertelsmanna).

Napster rozpoczął już tworzenie nowej witryny członkostwo, w której będzie obciążone opłatami. Być może pozwoli to ułożyć stosunki z przemysłem muzycznym. Ponieważ Bertelsmann sam jest właścicielem wielkiej wytwórni BMG, można uznać, że przemysł nagraniowy pogodził się z pewnymi faktami i dostrzegł wyzwanie jakie stawia przed nim Internet. BMG zaapelowało do konkurencyjnych wytwórni o wycofanie z sądu zarzutów pod adresem Napstera, wskazując na jego wolę porozumienia.

Odważne posunięcie BMG (i Bertelsmanna) może wskazywać na chęć zdystansowania konkurencji w branży muzycznej przez inwestycję w nowoczesne rozwiązania i nowe kanały dystrybucyjne.