Berners-Lee równy Einsteinowi

Sir Tim Berners-Lee, twórca sieci World Wide Web, został uznany przez niemiecki komitet przyznający nagrody Quadriga za jednego z najważniejszych naukowców XX wieku. Jego dorobek naukowy uznano za równie ważny, jak prace Alberta Einsteina.

Bernersa-Lee doceniono przede wszystkim, za to, że udostępnił wyniki swoich prac za darmo (zamiast patentowania technologii) - tak by każdy mógł dowolnie korzystać z sieci WWW.

Sir Tim Berners-Lee stworzył WWW podczas pracy w laboratorium CERN w Genewie. W 1989 r. opracował technologię hipertekstową, która pozwala wymieniać w prosty sposób przez sieć komputerową różnego rodzaju dokumenty. Laureat nagrody Quadriga stworzył także pierwszą przeglądarkę WWW. W styczniu 2004 r. za swoje zasługi dla nauki otrzymał od brytyjskiej królowej Elżbiety tytuł szlachecki.

Nagrody Quadriga przyznawane są od 2002 r. za "odwagę, wizję i odpowiedzialność" w czterech kategoriach: Polityka, Ekonomia, Społeczeństwa i Kultura. Laureat nagrody, oprócz prestiżowego wyróżnienia, otrzymuje 25 tys. euro. Do tej pory Quadrigę otrzymali m.in. prezydent Afganistanu Hamid Karzai oraz brytyjski architekt Norman Foster. W tym roku, oprócz sir Tima Bernersa-Lee otrzyma ją m.in. Helmut Kohl.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się trzeciego października 2005 r. - w dzień zjednoczenia Niemiec.