Będzie zmiana w absurdalnym prawie?

Po fali protestów ze strony użytkowników i całej branży internetowej, mają pojawić się poprawki w projekcie nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi zapisami do założenia elektronicznego konta pocztowego wymagane jest podpisanie umowy po okazaniu dowodu tożsamości.

Nowe zapisy prawa słusznie wywołały wiele kontrowersji. Zastrzeżenia budziło zbyt restrykcyjne zinterpretowanie dyrektyw unijnych. Polscy parlamentarzyści zadecydowali o tym, by w przypadku założenia konta pocztowego użytkownicy musieli legitymować się dowodem osobistym. Ministerstwo infrastruktury wyjaśniło, że krytykowane zapisy zostały zamieszczone na wniosek MON i MSWiA, którym chodziło o ograniczenie anonimowości użytkowników telefonów komórkowych na kartę (pre paid). ”Często takimi telefoniami posługują się przestępcy - argumentowali przedstawiciele Ministerstwa. Jeżeli jednak parlamentarzyści uznają słuszność zgłaszanych zarzutów, pojawią się poprawki do obecnych zapisów.

Z kolei Janusz Piechociński, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury powiedział dla gazety „Metropol”, że nigdy nie było zapisów dotyczących zmian w sposobie zakładania kont internetowych, a zamieszanie wzięło się z interpretacji ustawy, którą jeden z profesorów napisał dla portalu internetowego. Trudno uwierzyć w taką argumentację, zważywszy na fakt, że w wystosowanym przez portale liście otwartym pojawiły się cytaty z nowej ustawy.

"Efektem protestów portali jest zapchanie mojej poczty internetowej kilkoma tysiącami maili" - skarżył się "Metropolowi" poseł Ciechociński - "Idiota, przygłup i cham to najłagodniejsze określenia, jakie padały tam pod moim adresem."

Informacje o absurdalnych zapisach nowej ustawy wywołały również poruszenie w zagranicznych mediach. The Inquirer skomentował, że nowym prawem telekomunikacyjnym Polska powraca do czasów komunizmu, kiedy legitymowanie się dowodem przy najróżniejszych okazjach było obowiązkiem (więcej informacji:http://theinquirer.net/?article=16266 ). O niebezpiecznych na rynku konsekwencjach nowej ustawy informowała agencja Reuters:http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story2&u=/nm/20040531/wr_nm/tech_poland_email_dc

Szczegółowe umówienie funkcjonowania nowego prawa:

http://www.internetstandard.pl/news/67055.html