Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Będzie wyrok więzienia dla pirata?

Były lider Apocalypse Crew, internetowej grupy zajmującej się wymianą plików muzycznych, został oskarżony o łamanie praw autorskich i czeka go wyrok więzienia do 5 lat. Toczący się właśnie proces został nazwany milowym krokiem w walce z piractwem w Sieci.

Oskarżonym jest 21-letni obywatel USA, Mark Shumaker, który przyznał się do postawionych mu zarzutów. Shumaker zajmował się dostarczaniem i publikowaniem w Sieci utworów muzycznych, zanim pojawiły się one w sklepach muzycznych. Za ten proceder oskarżony spodziewać się może do 5 lat więzienia i maksymalnej kary pieniężnej w wysokości 250 tys. USD.

Pojmanie Shumakera było rezultatem zakrojonej na szeroką skalę, amerykańskiej operacji antypirackiej - Operation Buccaneer. Poza liderem Apocalypse Crew, oskarżone zostaną jeszcze 22 osoby, wśród których są członkowie grupy Drink or Die. Szef ugrupowania - Raymond Griffiths przebywa obecnie w Australii, ale władze amerykańskie zamierzają starać się o jego ekstradycję. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Amerykańska organizacja dbająca o interesy firm fonograficznych, RIAA, przyjęła informację o procesie Marka Shumakera z entuzjazmem. Zdaniem RIAA, proces powinien być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy łamią prawa autorskie w Sieci.

Wyrok Shumakera zostanie ogłoszony 7 listopada br.