Będzie okno wyboru przeglądarki w Windows!

Komisja Europejska odstąpiła od zarzutów o niedozwolone praktyki monopolistyczne, jakie skierowała pod adresem Microsoftu na wniosek producentów alternatywnych przeglądarek internetowych. Microsoft ostatecznie zgodził się na wyposażenie systemu Windows w funkcję umożliwiającą wybór przeglądarki internetowej.

Będzie okno wyboru przeglądarki w Windows!
Microsoft kontra EU - kalendarium sporu

@ 17 grudnia 2007 r. - złożenie przez Operę skargi antymonopolowej przed UE

@ 15 stycznia 2009 r. Komisja Europejska oskarża Microsoft o nielegalną sprzedaż wiązaną Internet Explorera z Windows.

@ 9 lutego 2009 r. - Mozilla włącza się w proces antymonopolowy

@ 25 lutego 2009 r. - zapowiedź włączenia się w proces składa Google,

@ 28 kwietnia 2009 r. - oświadczenie Microsoftu skierowane do Komisji Europejskiej. Firma obiecuje, że Windows 7 będzie w większym stopniu wspierał standardy i oferuje przełącznik, umożliwiający wyłączenie Internet Explorera.

@ 12 czerwca 2009 r. - zapowiedzi Microsoftu KE uznaje za niesatysfakcjonujące,

@ 24 lipca 2009 r. - Microsoft przedstawia propozycję ekranu wyboru przeglądarki.

@ 7 października 2009 r. - koncern inicjuje testy nowego ekranu wyboru w Europie.

Mozilla szczególnie mocno zaangażowała się w proces antymonopolowy. Przedstawiciele Fundacji uznali w pewnym momencie ideę ekranu wyboru przeglądarki za niewystarczającą, wypowiadali się też krytycznie o kolejności występowania przeglądarek w proponowanym interfejsie okna

Więcej informacji:

Komisja zgodziła się na propozycje Microsoftu, aby w systemie operacyjnym Windows dystrybuowanym na terenie Europy znalazło się okno wyboru przeglądarki.

Zgodnie z postanowieniami porozumienia, przez najbliższych pięć lat Microsoft udostępni w Europejskiej Strefie Ekonomicznej "ekran wyboru" (za pośrednictwem usługi Windows Update). Ekran ten umożliwi posiadaczom Windows XP, Visty i Windows 7 podjęcie decyzji, którą aplikację (lub aplikacje) do przeglądania Sieci zainstalować obok lub zamiast Internet Explorera.

W udostępnionym przez Microsoft ekranie wyboru ma być obecnych 12 aplikacji do przeglądania Sieci: Safari, Chrome, Internet Explorer, Firefox, Opera, AOL Explorer, Maxthon, K-Meleon, Flock, Avant Browser, Sleipnir i Slim Browser. Kolejność przeglądarek w ekranie będzie losowa, chociaż jako pierwsze zostaną wyświetlone najpopularniejsze aplikacje produkcji Apple, Microsoftu, Mozilli, Opery i Google. Lista przeglądarek ma być co pół roku uaktualniana w oparciu o dane zbierane przez firmy analityczne, zajmujące się monitorowaniem ruchu w Internecie.

Microsoft wyraził też zgodę, by producenci komputerów instalowali w systemach Windows obecnych na sprzedawanych przez siebie pecetach dowolne przeglądarki konkurencyjne, ustawiali je jako domyślne i usuwali Internet Explorera.

Neelie Kroes, unijna komisarz ds. ochrony konkurencji mówi: "Miliony Europejczyków skorzystają na tej decyzji, otrzymując możliwość wolnego wyboru przeglądarki. Taki wybór nie tylko posłuży do poprawy wrażeń z korzystania z Internetu ale będzie dla producentów przeglądarek bodźcem do innowacyjności i oferowania ludziom lepszych przeglądarek w przyszłości".

Zmiany zaczną obowiązywać od 2010 r. Microsoft zobowiązał się do udostępnienia ekranu wyboru przeglądarki w Windows Update najpóźniej do 17 marca 2010 r. Użytkownicy Windows XP otrzymają ekran wyboru oznaczony jako aktualizację o najwyższym priorytecie. W Viście i "siódemce" będzie ona oznaczona jako ważna. Warto dodać, że Microsoft obiecał, że nie będzie wykorzystywał usługi Windows Update do proponowania nowych wersji Internet Explorera tym użytkownikom, którzy w swoich systemach wyłączyli tę przeglądarkę (opcja ta dostępna jest w Windows 7).

Koncern ma systematycznie raportować Komisji o postępach we wdrażaniu systemu. Komisja została uprawniona do przejrzenia warunków realizacji umowy pod koniec 2011 r.

Jak to się zaczęło

Dzisiejsza decyzja jest następstwem listy zastrzeżeń, wysłanej przez Komisję do Microsoftu w styczniu br. KE zainteresowała się kwestią przeglądarek po tym, jak w grudniu 2007 r. otrzymała od firmy Opera Software skargę antymonopolową na Microsoft.

Dokument zawierał uwagi KE dotyczące możliwego naruszenia przez firmę z Redmond unijnych przepisów o uczciwej konkurencji. Microsoft miał w niewłaściwy sposób wykorzystać swoją dominującą pozycję rynkową poprzez dołączanie Internet Explorera do produkowanych przez siebie systemów operacyjnych. Takie działania wg Komisji dawały Microsoftowi znaczną przewagę nad konkurencyjnych producentów przeglądarek, istotnie naruszając ich interesy. W lutym 2009 r. do procesu antymonopolowego dołączyły Mozilla (producent Firefoksa) i Google (Chrome).

Microsoft próbując załagodzić kolejny spór z Komisją początkowo zdecydował się nawet wydać w Europie wersję Windows 7 E (bez przeglądarki) ale z tego pomysłu w końcu zrezygnował.

Zobacz wideo: wystąpienie unijnej komisarz Neelie Kroes:

Warto podkreślić, że dzisiejsza decyzja nie rozstrzyga, czy doszło do naruszeń, zobowiązuje jednak Microsoft do zastosowania się do warunków porozumienia, jeśli koncern chce uniknąć dalszego dochodzenia w tej sprawie. Jeśli koncern naruszy postanowienia umowy, KE może nałożyć na niego karę finansową w wysokości do 10 % łącznego rocznego obrotu i to bez konieczności udowodnienia naruszenia unijnych przepisów.

Pierwsze komentarze

Jon von Tetzchner, prezes Opera Software: "To jest zwycięstwo na rzecz przyszłości sieci. Ta decyzja oznacza także świętowanie otwartych standardów internetowych, które są istotnym składnikiem innowacji w Internecie Opera jest od długiego czasu w pierwszej linii walki o standardy internetowe, dzięki którym ludzie mają równy dostęp doi sieci wszędzie, o każdej porze i na każdym urządzeniu. Rezultat dochodzenia Unii Europejskiej jest w naszych oczach uhonorowaniem naszej misji."

Håkon Wium Lie, dyrektor ds. technologii w Opera Software: "Skończyły się czasy, kiedy firmy mogły w niewielkim zakresie wspierać standardy, by przywiązywać do siebie klientów. Ekran wyboru przeglądarki da ludziom dostęp do lepszych przeglądarek, lepiej wspierających standardy internetowe."

Mitchel Baker, prezes Fundacji Mozilla: "Mozilla jest w najwyższym stopniu usatysfakcjonowana faktem, że Microsoft przyjmie podstawowe zasady chroniące wybór użytkownika, którego ten już dokonał. (...) W momencie, gdy osoba wybierze przeglądarkę alternatywną, IE powinien przestać się pojawiać.

Brad Smith, wiceprezes i radca prawny Microsoft: "Podjęta decyzja kończy wieloletni okres badań Komisji Europejskiej nad konkurencją w dziedzinie oprogramowania komputerowego. Zaaprobowane rozwiązania odzwierciedlają opinie licznych przedstawicieli branży na temat konkurencji między przeglądarkami internetowymi oraz zgodności operacyjnej między produktami firmy Microsoft i jej konkurentów. Jest to dla nas ważny dzień i duży krok do przodu. Cieszymy się, że pomożemy zbudować nowy fundament dla przyszłości Europy."

Aktualizacja: 17 grudnia 2009 15:03

Dodaliśmy komentarz Mitchel Baker, prezes Fundacji Mozilla.

Aktualizacja: 16 grudnia 2009 15:04

Do artykułu dodany został film.

Aktualizacja: 16 grudnia 2009 12:45

Treść informacji rozszerzyliśmy o komentarze przedstawicieli firmy Opera.