Będzie nowa przeglądarka w BlackBerry?

Przedstawiciele kanadyjskiej firmy Research In Motion poinformowali o przejęciu firmy Torch Mobile i praw do przeglądarki mobilnej Iris. To kolejna tego typu transakcja, która ma przyczynić się do rozwoju możliwości terminali BlackBerry.

Według zapewnień producenta przeglądarka Iris przy możliwościach zbliżonych do konkurencyjnych rozwiązań charakteryzuje się m.in. niewielkimi wymaganiami sprzętowymi. Przeglądarka pozwala na przeglądanie wielu witryn internetowych jednocześnie, może być obsługiwana za pomocą ekranu dotykowego i posiada wbudowane mechanizmy blokujące niektóre treści reklamowe. Obecnie oprogramowanie jest dostępne w wersji na platformę Windows Mobile oraz dla linuksowej warstwy aplikacyjnej Qtopia. Warto nadmienić, że Iris, podobnie jak przeglądarki Apple Safari i Google Chrom wykorzystuje silnik Webkit.

Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że zespół Torch Mobile dołączy do deweloperów RIM i będzie pracował nad rozwojem przeglądarki Iris pod kątem środowiska mobilnego BlackBerry. Wartości transakcji nie ujawniono. Nie podano również żadnych informacji na temat dalszych planów rozwoju przeglądarki Iris dla platform Windows Mobile i Qtopia.

Research In Motion zdaje się rozwijać możliwości terminali BlackBerry w dużej mierze dzięki akwizycjom. I tak w czerwcu br. poinformowano o zakupie kalifornijskiej firmy Dash Navigation. Przejęcie firmy zajmującej się produkcją oprogramowania przeznaczonego m.in. do urządzeń nawigacji GPS ma przyczynić się do rozwoju funkcji lokalizacyjnych w terminalach BlackBerry. Z kolei w lutym br. Research In Motion kupił producenta rozwiązań kryptograficznych - firmę Certicom. Mechanizmy szyfrujące również mają stać się częścią oprogramowania dla terminali BlackBerry.

Czytaj też:

RIM na czele listy 100 najszybciej rozwijających się firm magazynu Fortune

Microsoft Office w komórkach Nokii

Research In Motion bezpodstawnie wykluczony z licytacji majątku Nortel Networks?