Będzie Firefox dla telefonów komórkowych

Jeszcze przed końcem tego roku można się spodziewać premiery Firefoksa w wersji dla telefonów komórkowych. Jako pierwsi będą mogli z niego skorzystać właściciele telefonów Nokia N900.

Zgodnie z informacjami przekazanymi serwisowi BBC przez Jay'a Sullivana z Mozilli, trwają końcowe testy przeglądarki o kodowej nazwie Fennec. Wersję finalną będzie można pobrać jeszcze w tym roku.

Oprogramowanie zostanie udostępnione w serwisie Mozilli oraz w sklepie Nokii - Ovi. Prócz wersji dla telefonów Nokii, mobilny Firefox będzie dostępny dla Windows w wersji mobilnej oraz systemu Android.

Wersja dla urządzeń przenośnych zostanie wyposażona w funkcję, dzięki której przeglądanie stron rozpoczęte w przeglądarce na komputerze stacjonarnym będzie można kontynuować w telefonie. Wiele fukcji Fenneca jest podobnych do tych, znanych z wersji desktopowej. Są to m.in. przeglądanie w zakładkach czy pasek adresowy umożliwiający wyszukiwanie. Fennec ma też być przeglądarką mobilną z możliwością dodawania wtyczek.

Publikując mobilnego Firefoksa, Mozilla wchodzi na rynek, na którym króluje przenośna wersja Opery, na drugim miejscu pod względem popularności znajduje się Safari Apple'a.

Wersję beta przeglądarki Fennec udostępniono publicznie do testów w marcu 2009 r. Prace nad nią trwają od półtora roku.

źródło: BBC