Będą płacić kartami

Duński dostawca serwisu internetowego World Online International zamierza wprowadzić płatne karty dostępu do Internetu. Próbnie zostaną wprowadzone w Wielkiej Brytanii (gdzie World Online ma 1,2 miliona subskrybentów), a w przyszłym roku w całej Europie.

World Online przygotuje karty razem z firmami Hewlett Packard i Ericsson, tworząc otwarty system płatności o nazwie Jalda. Klient, po opłaceniu odpowiednio 5 funtów (ok. 32 złotych), 10 czy 20 funtów za kartę, otrzyma osobisty numer identyfikacyjny PIN (ukryty na rewersie karty). Użytkownik, wchodząc na płatne strony objęte systemem Jalda, wpisze swój PIN i – jeżeli operacja zostanie zaakceptowana przez serwer World Online – będzie mógł z nich korzystać. Jeżeli się jednak okaże, że karta jest już zużyta, operacja zostanie natychmiast przerwana.

Simon Preston, szef brytyjskiego World Online, uważa, że internauci chętnie zgodzą się na opłaty. Twierdzi, że w rzeczywistości nie będą mieli wyboru. Aby utrzymać serwis na wysokim poziomie, dostawcy usług internetowych ponoszą coraz większe koszty. Dlatego ich usługi muszą być dodatkowo płatne.

Po przeprowadzeniu testów marketingowych okazało się, że kartami będą zainteresowani nastoletni surferzy, którzy nie mają jeszcze „dorosłych” kart kredytowych. Dotychczas brak karty płatniczej uniemożliwiał im samodzielne korzystanie z płatnych serwisów czy internetowych gier komputerowych.