Bazy Oracle w NBP

Narodowy Bank Polski poinformował o podpisanej w sierpniu br. umowie z Oracle’em o wartości 800 tys. USD.

Na mocy umowy Oracle dostarczy zestaw oprogramowania, złożony z bazy danych i narzędzi programistycznych, oraz metodologię do rozwoju aplikacji w NBP. To pierwsza z planowanych dostaw oprogramowania na potrzeby banku. Zakupione bazy będzie wykorzystywał wdrażany obecnie w NBP system bankowości elektronicznej. Podstawową funkcjonalnością nowego systemu ma być zdalna obsługa rachunków bankowych klientów NBP.

"Projekt wdrożenia w NBP nowego systemu wziął się z potrzeby unowocześnienia usług oferowanych przez nasz bank oraz przygotowania się do planowanej restrukturyzacji jego sieci. Wyboru technologii Oracle NBP dokonał jeszcze latem ub.r. Narzędzia i metodologia Oracle wspomogą prace także w innych przedsięwzięciach informatycznych NBP" - powiedział Waldemar Szumieł, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji NBP.

Wdrożeniem systemu bankowości elektronicznej zajmie się ComputerLand. Jego realizacja ma być przeprowadzona w ciągu dwóch lat. W związku z prowadzonymi wdrożeniami w NBP do końca br. ComputerLand zarobi 9 mln zł.