Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Bartek Szambelan: Z Allegro da się wyżyć

Jednak prawdziwe oszustwa też się zdarzają. Czy Pana kiedyś oszukano - w szerokim sensie tego słowa?

Nie, naprawdę nie, a kupiłem już na Allegro DVD, monitor, felgi do samochodu, telefon dla mojej dziewczyny. I wcale nie ujawniałem się jako pracownik Allegro. Bardzo często robię zakupy po to, by zobaczyć, co zwykli użytkownicy Allegro napotykają po drugiej stronie. Czyli jak szybko odpisuje sprzedawca, czy i co odpisuje. Znam Allegro od dwóch stron.

Często kupującym brak zdrowego rozsądku. Gdy jakiś monitor w sklepie kosztuje 2 tysiące złotych, a na aukcji 200 zł, to jaki może być powód?

Ukradziony lub uszkodzony...

Lub nie ma go wcale. Internet jest rewelacyjnym odkryciem naszych czasów, ale tak samo jak w przypadku jazdy samochodem - żeby się czuć bezpiecznie, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. W sieci też trzeba zachowywać ostrożność, bo im więcej ludzi dostrzega zalety handlu w internecie, tym więcej będzie tu oszustów poszukujących ofiar.

Czy na Allegro nie wykształcił się przepadkiem system wyłapywania oszustów przez samych użytkowników?

Rzeczywiście sprzedawcy, którzy prowadzą u nas od dawna sprzedaż konkretnego asortymentu, podsyłają nam informacje o podejrzanych przypadkach. Polegamy na opinii tych ludzi.

Co robi Allegro, gdy ktoś dzieli się swoimi podejrzeniami?

Sprawdzamy rodzaj zgłoszenia. Czy chodzi o niezgodność towaru z opisem, czy mamy do czynienia z podrabianym czy niedozwolonym towarem jak boska szałwia, która jest halucynogennym narkotykiem i mimo iż w Polsce nie ma zakazu handlu tym zielem, Allegro nie życzy sobie, by handel nim odbywał się na jego platformie. Jesteśmy prywatną firmą i mamy prawo wprowadzić taki zapis do regulaminu. Nie chcemy, by ktoś szargał przez taki proceder nasze dobre imię.

Podam przykład naszych działań - przed rokiem powołaliśmy do życia program "Współpraca w Ochronie Praw". Zapraszamy do niego firmy i instytucje, które dysponują prawami np. własności intelektualnej. Do programu przystąpili już producenci gier i odzieży. Pomagają nam w monitoringu aukcji w danych kategoriach. Dzięki ich wiedzy, jako biegłych fachowców, możemy eliminować oferty, co do których można mieć podejrzenia, czy są legalne. Usuwamy te niedozwolone, czasem zawiadamiamy policję. Możemy też zawiesić konto użytkownika. Wachlarz możliwości jest tu bardzo szeroki. Chodzi nam przede wszystko o dobro naszego użytkownika, jego zadowolenie to nasz zysk.

Bartek Szambelan: Z Allegro da się wyżyć

Aukcje sprzedane na Allegro

Bartek Szambelan: Z Allegro da się wyżyć

Aukcje sprzedane na Allegro

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.