Barnes & Noble: Microsoft nadużywa patentów by zdominować Androida

Firma Barnes & Noble została oskarżona prze Microsoft o to, że używając systemu Android w swoich produktach, bez wykupienia licencji na patenty Microsoftu, łamie prawo. Producent czytnika e-booków NOOK odpowiada, że Microsoft nadużywa swoich patentów w walce biznesowej, a jego oskarżenia są bezpodstawne i niezgodne z prawem.

Barnes & Noble: Microsoft nadużywa patentów by zdominować Androida
Microsoft już wcześniej oskarżył m.in. Motorolę, która także używa Androida. Innym producentom korzystającym z tego systemu doradza wykupienie licencji na swoje patenty, gdyż jak uważa w innym wypadku jego zastosowanie jest bezprawne. Niektórzy z nich, jak np. HTC i Amazon zostali przekonani i nabyli licencję dla tych patentów.

Barnes & Noble nie godzi się jednak na warunki umowy, które oprócz szokująco wysokiej opłaty za patenty posiadają pewne restrykcje. Według producenta czytnika NOOK utrudniłyby one modyfikację i aktualizację tego produktu. Dodatkowo firma mówi, że patenty Microsoftu są mało istotne i nie mają wiele wspólnego z działaniem ich urządzenia.

Podobno cena, jaką Microsoft życzy sobie za patenty jest wyższa od tej, jakiej wymaga za swój cały system Winows Phone 7. Niektórych może to przekonać do wybrania tańszej opcji, czyli skorzystania z mobilnego OS-u Microsoftu. Jeśli wybiorą Androida i nie zapłacą za patenty, to Microsoft zapewne wytoczy przeciwko nim proces.

Barnes & Noble nie ma jednak zamiaru się poddać i mówi, że będzie walczyć z Microsoftem na drodze sądowej. Firma uważa, że producent systemu Windows nadużywa patentów w celu zdominowania Androida, a jego koordynacja działań z Nokią jest nielegalna w świetle prawa antymonopolowego.